Uudisvoog

Uku Uusberg lavastab Linnateatris

Uudised - 21.03.2018

Laupäeval, 24. märtsil esietendub Tallinna Linnateatri Põrgulaval Maksim Gorki „Põhjas“, mille lavastab Uku Uusberg.

„Põhjas“ etendus esmakordselt Moskva Kunstiteatris aastal 1902, mil noorest autorist ei olnud veel saanud mõjuvõimsat poliitilist figuuri ega ikooni, ning andis suure tõuke Gorki karjäärile. Polüfoonilises, rikkalikus laadis kirjutatud „Põhjas“, mis on rajatud peamiselt tugevatele karakteritele, erineb omajagu Gorki hilisemast, ideoloogiliselt karmimast loomingust. Liialdamata võib seda nimetada Gorki kõige tuntumaks näidendiks, mis on andnud alust tuhandetele käsitlustele üle maailma.

Näidendi tegevus toimub vaeste öömajas, mille peremees Kostõljov üürib keldrikorrusel voodikohti neile, kes endale paremat eluaset lubada ei saa. Mõistagi kogub niisugune ühiselamu oma katuse alla kireva seltskonna, kelle hulgast võib leida nii käsitöölisi ja turukaubitsejaid kui ka pikanäpumehi ja tänavatüdrukuid, sekka mõni vaesunud aristokraat või kunstitegelane.

Vastuolud kuulusid Maksim Gorki isiksuse juurde. Ta oli vaesusest ja lootusetusest kultuurieliidi tippu tõusnud geenius, sotsialistliku realismi rajaja ja kirjanik, kes esitati viis korda Nobeli preemiale. Ühest küljest metseen ja humanist, kes korraldas piima jagamist näljas olevatele imikutele, aitas lugematutel hädasolijatel küll ravile pääseda, küll elujärge parandada, siluda suhteid võimudega jne. Samas oli Gorki ka Stalini ideekaaslaseks, kes kirjutas julmad read: „Kui vaenlane ei alistu, ta hävitatakse,“ mis muutusid enamlaste lipukirjaks. Gorkit ennast näis huvitavat vastuolu kui tõeotsimise vahend, mida ta on kasutanud ka näidendi „Põhjas“ loomisel.

Eestis jõudis „Põhjas“ esmakordselt lavale 1903. aastal Estonias, Willem Thali ja Paul Pinna koostöös. Linnateatri/Noorsooteatri repertuaaris oli sama näidend aga viimati viiskümmend aastat tagasi, mil tähistati Gorki sajandat sünniaastapäeva (lavastas Grigori Kromanov lavakunstikateedri III lennu tudengitega).

Näidendi lavastab Uku Uusberg (Eesti Draamateater), kunstnikuks on Martin Mikson, kostüümikunstnik Reet Aus ja valguskujundaja Emil Kallas. Lavastuses astuvad üles Rain Simmul, Külli Teetamm, Liis Lass, Andres Raag, Kristjan Üksküla, Andero Ermel, Evelin Võigemast, Hele Kõrve, Epp Eespäev, Allan Noormets, Mart Toome, Alo Kõrve, Argo Aadli, Aleksander Eelmaa (Eesti Draamateater), Märt Pius, Mikk Jürjens, Kalju Orro ja Hardi Möller (külalisena).