Uudisvoog

Tallinna Linnateatris jõuab lavale uus läti näidend, mis käsitleb pimedate elu

Uudised - 09.02.2023

Salme Kultuurikeskuse väikesel laval esietendub 11. veebruaril Läti uue põlvkonna näitekirjaniku Rasa Bugavičute-Pēce näidend „Poiss, kes nägi pimeduses“. Tegu on mullu lavakunstikooli lõpetanud Marta Aliide Jakovski esimese lavastusega Tallinna Linnateatris.

„Poiss, kes nägi pimeduses“ on ühe tavalise läti poisi Jēkabsi arengulugu. Poisi ümber aga on ebatavaline olukord: tema mõlemad vanemad on pimedad. Ühest küljest tunneb poeg ainsa nägijana peres kohustust oma ema ja isa aidata ning vanemad vajavadki palju tema abi, teisalt tuleb vanematel lubada Jēkabsil lihtsalt laps olla ja eakohaselt areneda. Näidendi tegevus toimub 1990ndate aastate Lätis, Cēsise (Võnnu) väikelinnas.

Lavastaja Marta Aliide Jakovski: „Lavastuse materjali ette valmistades kohtusime koos trupiga Põhja-Eesti Pimedate Ühingu liikmetega. Ausalt öeldes oli ehmatav aru saada, kui vähe me oleme ühiskonnana Nõukogude ajast edasi liikunud, kui asi puudutab puudega inimesi. Loomulikult on tänapäeval pimedal märksa rohkem võimalusi ühiskonnas toimetulekuks, aga nägijad ei tee endiselt piisavalt, et nägemispuudega inimesi ühiskonda kaasata. 21. sajandil peaksime me suutma olla märksa avatumad ja hoolivamad ka nende inimeste suhtes, kelle mured meile igapäevaelus märkamatuks jäävad.“

Sel nädalal avati Salme Kultuurikeskuse II korruse lillas saalis Põhja-Eesti Pimedate Ühingu vaipade näitus, kus on üleval nägemispuudega inimeste poolt kangastelgedel kootud vaibad. Näitusel olevaid vaipu saab ka osta ja kogu tulu läheb Põhja-Eesti Pimedate Ühingu toetuseks. PPÜ maja vajab hädasti remonti ja hetkel ähvardab seda sulgemine, niisiis on iga toetus väga abiks. Lisaks on väljas Eesti Pimedate Liidu annetuskast.

Näidendi autor Rasa Bugavičute-Pēce on noor läti dramaturg ja kirjanik. „Poiss, kes nägi pimeduses“ ilmus nii romaani kui näidendina. Romaan võitis 2020. aastal Jānis Baltvilksi auhinna ja nomineeriti Euroopa Liidu kirjanduspreemiale. Romaan on kättesaadav ka eesti keeles (tõlkinud Contra).

Näidendi tõlkisid läti keelest Anni Leena Kolk ja Carmen Karabelnik. Lavastuse kunstnik on Kristjan Suits, muusikaline kujundaja Jakob Juhkam, valguskunstnik Priidu Adlas, mängivad Jan Ehrenberg, Indrek Ojari, Külli Teetamm, Elisabet Reinsalu, Priit Pius, Allan Noormets, Tõnn Lamp ja Maris Nõlvak.