Uudisvoog

Tallinna Linnateatris esietendub ulmekirjanduse klassika – Ray Bradbury „451° Fahrenheiti“

Uudised - 15.11.2022

Ameerika kirjaniku Ray Bradbury „451° Fahrenheiti“, lugu düstoopilisest maailmast, kus raamatud on keelatud, jõuab publiku ette 19. novembril Salme Kultuurikeskuse suurel laval. Dramatiseeringu autor ja lavastaja on Diana Leesalu.

Bradbury 1953. aastal kirjutatud teos on osutunud mitmeski mõttes prohvetlikuks. Raamatu tegevus toimub kujutletavas tulevikuühiskonnas, kus raamatud on keelatud, moest on läinud iseseisev mõtlemine ja inimesed veedavad vaba aja ekraanide või kõrvaklappide lummuses. Tuletõrjujad ei tegele enam tule kustutamise, vaid raamatute põletamisega valitseva režiimi käsul. Nii ka peategelane, tuletõrjuja Montag, kes pärast üht juhuslikku kohtumist hakkab oma missioonis kahtlema. Üks sündmus viib teiseni ja varsti ei tunne Montag enam ära ei iseennast ega maailma, kus ta elab.

Lavastaja Diana Leesalut paelus teose juures käsitlevate teemade mitmekihilisus ja tõlgendamisvõimaluste rohkus. „Raamatu esimesel lugemisel, mis toimus märtsis, kui Ukraina sõda oli alles alanud, tekkis muidugi kohe just see sõja paralleel, kuid teisel ja kolmandal lugemisel hakkasid minuga kõnelema hoopis teised teemad. Eks ma otsisin ka, kuhu rõhuasetused panna ja mida selles allegoorilises maailmas alla joonida. Nii palju kui on inimesi ja nende enda kogemusi, on erinevaid interpretatsioone sellele tekstile ja loodetavasti ka lavastusele. Usun, et iga inimene leiab oma lähenemisnurga, mida sellest endaga koju kaasa võtta.“

Osades: Indrek Ojari, Indrek Sammul, Ursula Ratasepp, Maris Nõlvak, Egon Nuter, Priit Pius, Tõnn Lamp, Piret Kalda või Epp Eespäev, Evelin Võigemast, Kalju Orro, Jarko Rahnel (külalisena) ja Ando Tammsaar (külalisena). Romaani on inglise keelest tõlkinud Hans Luik ja Diana Leesalu. Lavastusmeeskonda kuuluvad ka kunstnik Kristjan Suits, kostüümikunstnik Triinu Pungits, valguskunstnik Emil Kallas, videokunstnikud Alyona Movko-Mägi ja Lauri Urb, helilooja ja muusikaline kujundaja Jakob Juhkam, lavavõitluse juhendaja Indrek Sammul ja operaator-fotograaf Siim Vahur.