Uudisvoog

Tallinna Linnateatris esietendub Shakespeare’i „Lear“ Noormetsa ülekirjutuses

Uudised - 31.08.2023

2. septembril esietendub Tallinna Linnateatris selle hooaja esimene lavastus, William Shakespeare’il põhinev „Lear“, mille toob publiku ette Ugala lavastaja Andres Noormets. Shakespeare’i üks kuulsamaid tragöödiaid jutustab kuningas Learist, kelle läbimõtlemata otsus riik oma tütarde vahel ära jagada tõukab kogu maa konfliktide keerisesse. Noormets on teinud sellest klassikalisest loost oma ülekirjutuse, loobudes värsivormist, et jõuda autori mõttele võimalikult lähedale.

Lavastajat huvitavad enda sõnul nii Leari pea sisse minek ja võimalus näha, mis seal toimub, kui ka näitemängu paljud kokkupuutepunktid maailmaga, milles me täna elame. Tragöödiat on ta nimetanud vaimu puhastava toimega rituaaliks, mille kogemine on meie mürarohkes ja infokildudest koosnevas maailmas vajalik, tõdedes, et „aeg ajalt on vaja kokku tulla, tajuda inimeseks olemise laineharju ja sügavikke, vaadata näkku neile, kes kukuvad nii kõrgelt, et jõuavad enne maandumist oma tõelise minaga kokku saada.“

Andres Noormets on ühtaegu ka „Leari“ kunstnik, meeskonda kuuluvad veel lavastusdramaturg Esko Salervo, kostüümikunstnik Maarja Viiding, valguskunstnik Margus Vaigur (Endla Teater) ja lavavõitluse seadja Indrek Sammul, muusikaline kujundus valmis Andres Noormetsalt ja Hans Noormetsalt (artistinimega Rozell). Mängivad Rain Simmul, Evelin Võigemast, Ursula Ratasepp, Mari Jürjens (külalisena), Indrek Ojari, Indrek Sammul, Egon Nuter, Mikk Jürjens, Priit Pius, Kait Kall (külalisena) ja Kristo Viiding (Eesti Draamateater).