Uudisvoog

Tallinna Linnateatris esietendub Peeter Tammearu lavastus „Emigrandid“

Uudised - 25.01.2022

29. jaanuaril jõuab Hobuveskis publiku ette Peeter Tammearu lavastus „Emigrandid“, mis põhineb Poola tuntuima näitekirjaniku Sławomir Mrożeki samanimelisel näidendil. Lavastuses astuvad näitlejatena üles Linnateatri trupi liikmed Allan Noormets ja Andres Raag ning rolli teeb ka lavastaja Peeter Tammearu ise.

Mrożek kirjutas „Emigrandid“ 1970. aastate alguses, mil ta elas ise väljarännanuna Prantsusmaal. Lisaks on Mrożek pikemalt elanud Itaalias ning Mehhikos, viibides välismaal kokku ligi poole oma elust, ning kodumaalt kaugel olemisega kaasnevad identiteedi ja juurte küsimused olid väga aktuaalsed nii tema igapäevaelus kui kunstnikufilosoofias. „Emigrandid“ räägib loo kahest määratlemata jäävas Lääne-Euroopa linnas elavast idaeurooplasest, kes peavad olude sunnil jagama väikest nigelat keldrikorterit ja lisaks oma pisikesele maisele varale mahutama sinna ka vastandlikud maailmavaated ning erinevad elueesmärgid – üks neist viibib poliitilises paguluses ja teine on perele raha teenimas.

Kui tavaliselt kütavad rände ja paguluse teemad kirgi ning põhjustavad vihaseid diskussioone, siis lavastaja Peeter Tammearu soovib neist rääkida hoopis inimlikus ja humoorikas võtmes. Mrożeki tekst on ühekorraga nii väga ajakohane, kuna erinevatel põhjustel elab maailmas praegu kodumaalt eemal väga palju inimesi, kui teiselt poolt ajatu, rääkides üldinimlikest probleemidest, mis saadavad meid ka oma sünniriigis elades. Peeter Tammearu võttis kokku mõtte, mis teda Mrożeki näidend juures sütitas, järgmiselt: „Pole tähtis, kes sa oled, igatsus on ikka sama, üksindus on ikka üks.“

Näidendi on poola keelest tõlkinud Hendrik Lindepuu, lavastuse kunstnik on Martin Mikson, helilooja Tobias Tammearu ning valguskujundaja Jürgen Jaam.