Uudisvoog

Tallinna Linnateatris esietendub Lucy Kirkwoodi „Lapsed“ Elmo Nüganeni lavastuses

Uudised - 29.01.2021

Salme Kultuurikeskuse väikesel laval esietendub 1. veebruaril Elmo Nüganeni lavastus „Lapsed“, mille autoriks on briti näitekirjanik Lucy Kirkwood. „Laste“ esimene lavaversioon tõi Kirkwoodile muuhulgas nominatsiooni mainekale Tony auhinnale.

 

„Laste“ esietendus on koroonakriisi tõttu juba kaks korda edasi lükkunud ning ka lavastus ise räägib segastest aegadest pärast ränka katastroofi. Näidendi tegelasteks on kolm pensionipõlve pidavat tuumafüüsikut. Elmo Nüganeni sõnul köitis teda materjali puhul ennekõike vastutuse temaatika: „Minu jaoks ei räägi see näidend mitte niivõrd sellest, millist energialiiki me tulevikus peame kasutama, kuivõrd vastutusest eelnevate ja järgnevate põlvkondade ees ehk sellest nähtamatust liimist, mis ühiskonda koos hoiab, seda eriti kriisiaegadel.“ Esmapilgul üsna lihtsana näiv lugu arutleb keerulistel ühiskondlikel teemadel, räägib üksikisiku rollist maailma probleemide lahendamisel ja osutab valusalt, et nii mõnedki asjad, mida me iseenesestmõistetavaks peame, püsivad tegelikult väga õhukesel jääl. „Lapsed“ on Elmo Nüganeni viimane lavastus Linnateatris peanäitejuhi rollis.

 

Lucy Kirkwood on oma noorusest hoolimata (s 1983) tuntud isikupärase näidendikeele poolest, mida iseloomustab dialoogikesksus, suurte ühiskondlike probleemide käsitlemine ning teose taustamaailma põhjalik läbi uurimine. Kirkwood on öelnud, et ta ei taha teha kunsti, mis ütleb publikule kuidas mõelda, vaid ta tahab lihtsalt küsimusi küsida, tema näidendite keskmes on alati eelkõige psühholoogia ja soov inimestest paremini aru saada. Seejuures varieerub Kirkwoodi teoste temaatika seinast seina, rääkides sõjakoledustest traumeeritud sõduritest, inimkaubanduse ohvritest või USA ja Hiina vahelistest poliitilistest ning majanduslikest suhetest. „Laste“ esmalavastuse esietendus toimus novembris 2016 teatris Royal Court, lavastajaks James Macdonald. Lavastust saatis kriitikute seas edu ning aasta pärast viidi „Lapsed“ üle Broadwayle Samuel J. Friedmani teatrisse, kus see nomineeriti Outer Critics Circle auhinnale parima uue Broadway lavastuse kategoorias ning Tony auhinnale parima näidendi ja lavastuse kategoorias. 

 

Lavastuses mängivad Piret Kalda või Epp Eespäev, Anne Reemann ja Hendrik Toompere (Eesti Draamateater) või Peeter Tammearu (Endla Teater). Lavastuse kunstnik on Reinis Suhanovs (Läti), kostüümikunstnik Reet Aus, muusikaline kujundaja Riina Roose ja valguskunstnik Kristjan Suits. Näidendi tõlkis Oliver Berg.