Uudisvoog

Tallinna Linnateatris esietendub hinnatud Peterburi lavastaja käe all Vodolazkini „Aviaator“

Uudised - 22.02.2022

26. veebruaril toob Tallinna Linnateater Salme Kultuurikeskuse suurel laval vaataja ette peterburglase Boriss Pavlovitši lavastuse, mis põhineb Jevgeni Vodolazkini romaanil „Aviaator“. Lavatekst on valminud koostöös dramaturg Elina Petrovaga, kunstnikutöö on teinud Olga Petrovitš ja muusika kirjutanud Roman Stoljar – sama meeskonnaga on Pavlovitš varem teinud rea lavastusi nii Peterburis kui ka mujal. Eesti poolt on andnud oma panuse valguskunstnik Rene Liivamägi, tõlkija Liivia Anion ning Tallinna Linnateatri näitlejad Simo Andre Kadastu, Alo Kõrve, Egon Nuter, Maris Nõlvak, Indrek Ojari, Ursula Ratasepp, Sandra Uusberg ja Kaspar Velberg.

Lavastus „Aviaator“ ei ole lineaarne dramatiseering romaanist, vaid loovmeeskonna isikupärane pilk sellele teosele. Lavaversioon ühtaegu vaatab raamatu süžeed kõrvalt ja samas nopib sealt välja kõige olulisema. Samuti on sinna kaasatud näitlejate endi mälestusi ja mõtteid. Vodolazkini romaani peategelane Innokenti Platonov on kunstiüliõpilane, kes satub Stalini-aegsel Venemaal sunnitööle ja sealt teadlaste katsealuseks – eksperimendi käigus ta keha külmutatakse. 1999. aastal õnnestub ta elusana üles sulatada. Lavastuses uurib Platonovi juhtumit tagasivaatavalt grupp tänase päeva teadlasi, eesmärgiga hoomata, kuidas toimib inimese mälu, kuidas põimub ja põrkub isiklik ja universaalne ning kes võtab enda kanda vastutuse ajaloo eest. Vodolazkini kirjutamisstiil on tundlik, fragmentaarne ja detailirohke, samamoodi püüab ka Linnateatri trupp fookusesse tõstetud killukeste kaudu anda edasi ühe inimese ja ajastu lugu, sidudes seda laiemate küsimustega mälust, tõest, süüst, võimust, perekonnast ja armastusest.

Jevgeni Vodolazkin on üks huvitavamaid kaasaegseid vene kirjanikke ning kirjandusteadlane, kes tegelenud süvitsi just vanavene kirjandusega. Ta on oma teoste eest pälvinud kodumaal mitmeid mainekaid auhindu ja neid on tõlgitud paljudesse maailma keeltesse. Boriss Pavlovitš on varem toonud lavale Vodolazkini eesti keeleski ilmunud romaani „Lavr“, mis esietendus 2019. aastal Peterburi Liteinõi teatris.

Pavlovitši näol on tegemist atraktiivse käekirjaga keskmise põlvkonna lavastajaga, kelle töödest kumavad läbi üdini humanistlikud vaated. Ta on lõpetanud Peterburi Riikliku Teatriakadeemia, olnud Kirovi Spasskaja teatri peanäitejuht, töötanud Peterburi Tovstonogovi-nimelises Suures Draamateatris, juhib Peterburis eksperimentaalset teatriprojekti Razgavorõ ning on lavastanud erinevates teatrites Venemaal ja Kesk-Aasias, samuti toonud välja ühe lavastuse Tallinna Vene Teatris. 2019. ja 2020. aastal pälvis Pavlovitš Venemaa üleriikliku Kuldse Maski lavastajaauhinna.