Uudisvoog

Tallinna Linnateater toob välja kaks suvelavastust Harjumaal

Blogi - 07.06.2023

Juuni alguses esietendub kaks Tallinna Linnateatri suvelavastust kahes erinevas Harjumaa mängupaigas, kus Linnateater kunagi varem lavastusi välja toonud ei ole. 8. juunil jõuab Arvo Pärdi Keskuses publiku ette Riina Roose eestvedamisel sündinud muusikalavastus „Seitsmemagajapäev“. Vaid kaks päeva hiljem, 10. juunil, näeb Saku vallas Rehe küünis ilmavalgust Alo Kõrve lavastatud „Sünnipäevapidu“ (autor Harold Pinter).

„Seitsmemagajapäev“ uurib hällilaulude maagilist maailma. Lavastus sündis trupiga koostöös, üheskoos kaevuti une- ja hällilaulude,  õhtu-, öö- videviku-, hämariku- ja muidu vaiksemat sorti eesti autorite laulude ja ka hõimurahvaste unelaulude maailma. Sarnaselt Roose varasemate lavastustega „Eesti teatri laulud“, „Eesti filmi laulud“ ja „Osnap“, on „Seitsmemagajapäevas“ lisaks muusikale oluline ja hariv roll ka sõnal, mis avab lugude ja nende autorite tausta. Lavastaja Riina Roose sõnul inspireeris teda Arvo Pärdi Keskuse akustika: „Arvo Pärdi Keskuse akustika on lavastuse üks olulisemaid tegureid – sealne saal lubab kuulata inimhäält võimendamata, tema loomulikkuses ja nüansirohkuses, andes muusikaliselt väga omanäolise ja intiimse kogemuse.“

Esitajad: Jan Ehrenberg, Andero Ermel, Hele Kõrve, Maiken Pius, Liis Remmel, Sandra Uusberg, Kaspar Velberg. Muusikajuht Riina Roose, kunstnik Anu Konze, valguskunstnik Emil Kallas.

„Sünnipäevapeo“ loo keskmes on endine pianist Stanley, kes on pagenud maailma eest kehvakesse mereäärsesse pansionaati ja elab seal pererahva hoole all eraklikku elu. Tema sünnipäeval saabub aga majja kaks kummalise olekuga võõrast ning olukord võtab ootamatu ja sünge pöörde. „Sünnipäevapidu“ on žanrilt nii absurditeater kui ohukomöödia, kus lihtsa igapäevase dialoogi taga peidab end midagi pahaendelist. „Sünnipäevapidu“ on Harold Pinteri esimene täispikk näitemäng ja üks tema enimlavastatud näidendeid. Pinterit loetakse üheks 20. sajandi Euroopa teatri mõjukamaks autoriks, teda on tunnustatud ka Nobeli kirjandusauhinnaga. Lavastaja Alo Kõrve: „Mind huvitas Pinter kui absurdikirjanik. „Sünnipäevapeo“ kõla tänases päevas, kurjuse ja armastuse ja võimu ja vaimu ja hirmu ja julguse ületamise võimalikkus ning võimatus. Ja kui absurdne see on, et ma seda teen.“

Osades: Simo Andre Kadastu, Külli Teetamm, Argo Aadli, Maris Nõlvak, Tõnn Lamp, Mart Toome. Tõlkijad Joel Sang / Triin Sinissaar, kunstnik Martin Mikson, kostüümid Martin Mikson ja Anna-Liisa Pärt, valguskunstnik Jürgen Jaam, helikujundaja Arbo Maran, liikumisjuht Rauno Zubko.