Uudisvoog

Tallinna Linnateater esitleb kunstnikualbumit „Mari-Liis Küla“

Uudised - 12.02.2021

Linnateater jätkab oma peakunstnike tutvustamist raamatute vahendusel. Seekord jõuab kaante vahele Tallinna Linnateatri (toonase Noorsooteatri) esimese peakunstniku, 2019. aastal 95. juubelit tähistanud legendaarse eesti teatrikunstniku Mari-Liis Küla lugu ja looming.

 

Ene-Liis Semperi koostatud raamat-album räägib Mari-Liis Küla isiksusest, kujunemisest kunstnikuks ja tema loomingust, vaadeldes tema elu läbi kõigi eluperioodide: lapsepõlv, kooliiga, õpingud Kunstiinstituudis, töö erinevates teatrites ning koostöö lavastaja Voldemar Pansoga. Mari-Liis Küla on unikaalne looja, kelle jõulist ja uuenduslikku käekirja ja leidlikku materjalikasutust mäletatakse siiani, mistõttu on ka kunstniku enda meenutused möödunust värvikad ja tabavad – aastad ajakirjas Siluett ja Leningradi moemajas, lapsepõlvereisid vanematega Euroopasse ja hilisem paralleelreaalsus ehk Nõukogude tegelikkus. Voldemar Panso lähima kaastöötajana avab Küla ka mitmete legendaarsete lavastuste tagamaid, selgitades tollastt kujundite valikut ja absurdseid poliitilisi olusid. Teos sisaldab olulisel määral kunstniku (töö)kavandeid (lavakujundused, kostüümikavandid, lavajoonised jms), millel on kunsti- ja teatrilooline väärtus.

 

Raamatu koostaja Ene-Liis Semper: „Mari-Liisi loomingulise pärandi köitvus seisneb tema eskiiside vahetus, kohati lausa halastamatus väljenduslaadis… töötatud on mitte ainult kiiruga vaid ka kirega. Kuulates Mari-Liisi lühikesi, teravaid mälupilte ja imetledes tema häbenematult isikupärast mõtteviisi, hakkasin mõtlema raamatule. Olgu see kummardus ühelt kunstnikult teisele, pea poolesajandilise vahega.“

 

Raamatu „Mari-Liis Küla“ esitlus toimub reedel, 12. veebruaril kell 15.30. Esitlusel vahetab Ene-Liis Semperiga mõtteid Tallinna Linnateatri peakunstnik Kristjan Suits ja katkendeid raamatust loevad Linnateatri näitlejad Evelin Võigemast ja Indrek Ojari. Kohapealsel üritusel viibib piirangute tõttu vaid väike seltskond kutsetega inimesi, ent esitlusest tehakse ka otseülekanne Linnateatri Youtube’i kanalil: https://www.youtube.com/watch?v=6sTnwtMKHc0 . Video on samalt lingilt ka järelvaadatav.

 

Raamatu koostas Ene-Liis Semper, kujundaja Martin Pedanik, keeletoimetaja Anu Rooseniit, digiteerijad Mart Laul (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum) ja Siim Vahur (Tallinna Linnateater).

Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

 

Alates 12. veebruarist on raamat „Mari-Liis Küla“ müügil Linnateatri kassas (Salme 12) ja järgmisest nädalast ka hästi varustatud raamatukauplustes.