Uudisvoog

Tallinna Linnateater andis välja raamatu oma Noorsooteatri-aegsest peakunstnikust Jaak Vausist

Uudised - 25.05.2021

24. mail esitleti Eesti Teatriliidus Jaak Vausist kõnelevat raamatut „Alevipoiss. Ühe teatrikunstniku lugu kolmes vaatuses koos proloogi ja lõputa epiloogiga“. Ligi 500-leheküljeline teos hõlmab Jaak Vausi detailirohkeid ja humoorikaid meenutusi oma elu- ja loometeest, samuti rohkelt visuaalset materjali. Pika karjääri jooksul on Jaak Vausi käe all valminud kujundus 287 lavastusele ja ta on teinud koostööd 68 lavastajaga, tegutsenud peakunstnikuna Nukuteatris (1970–80), Noorsooteatris (1980–92), Ugalas (1993–2009) ja Vanalinnastuudios (1998–2000), töötanud õppejõuna TRK lavakunstikateedris ja Viljandi Kultuurikolledžis, kujundanud üldlaulupidusid ja Eesti Vabariigi aastapäevakontserte ning teinud lavakujundusi ka mujal Euroopas.

 

„Raamat „Alevipoiss“ sisaldab lisaks joonistustele ja fotodele, mis jäädvustavad meile Vausi lava- ja kostüümikujunduste paremiku ning mõndagi elulooliselt huvitavat, ka autori kirjutatud mälestusi nii enda kujunemisteest kui ka viiekümnest teatritööaastast ja kümnetest kolleegidest. Just seda viimast pean teose kõige hinnatavamaks osaks, sest pilte on ju hea tahtmise juures lõpuks alati kusagilt võimalik leida, kuid mälestused talletuvad ajus ja kui me neid kirja ei pane, siis kaovad koos meiega,“ kirjutab Jaak Allik raamatu eessõnas.

 

Teose tekstilise osa aitasid kaante vahele saada intervjueerija Kalju Orro ja litereerija Iivi lepik, sisutoimetaja oli Seidi Raid, keeletoimetaja Mari Tuuling. Raamatu kujundas Kersti Tormis. Väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital ja SA Eesti Ajaloomuuseum, teose kirjastas Tallinna Linnateater. Tallinna Linnateater on varem välja andnud raamatud oma peakunstnikest Kustav-Agu Püümanist ja Mari-Liis Külast, ettevalmistamisel on teos Aime Undist.