Uudisvoog

Tallinna Linnateater alustab 59. hooaega

Uudised - 18.08.2023

Kuigi teatritöö on pärast puhkust juba suure hooga käima läinud, sai teatripere täna ametlikult hooaja avakoosolekuks ühiselt kokku, et 59. hooaega pidulikult alustada. Hetke plaanide järgi lubab uus hooaeg tulla sama tihe kui eelminegi: kavas on taaskord suisa 10 uuslavastust.

 

„Lear“ esietendub 2. septembril 2023. Andres Noormets on teinud Shakespeare’i suurest näitemängust „Kuningas Lear“ oma ülekirjutuse, jäädes truuks autori süžeele, kuid loobunud värsist. Noormets leiab, et tragöödia on vaimu puhastava toimega rituaal ja et aeg-ajalt on vaja kokku tulla, tajuda inimeseks olemise laineharju ja sügavikke, vaadata näkku neile, kes kukuvad nii kõrgelt, et jõuavad enne maandumist oma tõelise minaga kokku saada.

Lavastaja ja kunstnik Andres Noormets (Ugala), lavastusdramaturg Esko Salervo, kostüümikunstnik Maarja Viiding, valguskunstnik Margus Vaigur (Endla), muusikaline kujundus Andres Noormets ja Hans Noormets, lavavõitlus Indrek Sammul. Osades Rain Simmul, Evelin Võigemast, Ursula Ratasepp, Mari Jürjens (külalisena), Indrek Ojari, Indrek Sammul, Egon Nuter, Mikk Jürjens, Priit Pius, Kait Kall (külalisena) ja Kristo Viiding (Eesti Draamateater).

▪️
„Metazoa“ esietendub 7. oktoobril 2023. Lavastus sünnib proovide käigus koostöös trupiga. Lavastaja Markus H. Ilves vaatab tänapäeva ja leiab, et kannatuste ja raskuste eest põgenetakse üha enam, ehkki need sisaldavad eneses ka arengu ja kasvamise võimalust. Helgus ja huumor, mis lubavad meil enese üle naerda, võivad isegi kannatusest midagi väga ilusat välja meelitada.

Lavastaja Markus H. Ilves, kunstnikud Joel Väli ja Kadi Sink, valguskunstnik Emil Kallas, helikujundus Arbo Maran ja Markus H. Ilves. Osades Simo Andre Kadastu, Jan Ehrenberg, Maris Nõlvak ja Anu Lamp.

▪️

„Nõusolek“ esietendub 4. novembril 2023. Lavastaja Taago Tubin on koos näidendiga võtnud uurida inimkäitumise, moraali ja seaduse vahekordi mõiste „nõusolek“ valguses. Kaasaegne suhtedraama, mille eluline dialoog paneb vastamisi erinevate osapoolte tõlgendused, tõstatab küsimusi tegeliku õigusemõistmise võimalikkuse üle.

Briti näitekirjanik ja lavastaja Nina Raine kirjutas „Nõusoleku“ (Consent) 2017. aastal, inglise keelest on näidendi tõlkinud Erkki Sivonen.

Lavastaja Taago Tubin (Ugala), kunstnik Kristjan Suits, helilooja Vootele Ruusmaa, muusikalised kujundajad Taago Tubin ja Vootele Ruusmaa, valguskunstnik Emil Kallas. Osades Kaspar Velberg, Sandra Uusberg, Tõnn Lamp, Hele Kõrve, Märt Pius, Maiken Pius ja Külli Teetamm.

▪️

„Esietendus“ esietendub 18. novembril 2023. Diana Leesalu ja Kaarel Väljamäe on saanud selle teatriteksti loomiseks inspiratsiooni John Cassavetese 1977. aasta filmist „Opening night”, mille peategelane, hinnatud näitlejanna hakkab loomeprotsessis kaotama piiri päriselu ja väljamõeldu vahel. Ent lavastaja Diana Leesalu jaoks ei räägi see lugu ei teatrist ega teatri töötajatest. Teatritegijad on selles loos allegooriaks inimgrupile, kelle ühine ja igaühe jaoks ülioluline eesmärk ähvardab kokku kukkuda, kui üks nende hulgast hakkab kõike toimuvat kahtluse alla seadma.

Lavastaja Diana Leesalu, kunstnik Annika Lindemann, koreograaf Tatjana Jakobson. Osades Elisabet Reinsalu, Argo Aadli, Alo Kõrve, Emma Tross (külalisena), Epp Eespäev, Andero Ermel, Anne Reemann jt

▪️

Kontsert „Õhtu rannal. Valter Ojakäär 100“ kõlab 20. novembril ja 6. detsembril Salme Kultuurikeskuses, 23. novembril Vanemuise kontserdimajas, 5. detsembril Jõhvi kontserdimajas, 9. detsembril Pärnu kontserdimajas.

Tänavu täitus sada aastat helilooja, saksofonisti, džässmuusika propageerija ja muusikapublitsisti Valter Ojakääru (1923–2016) sünnist. Ojakääru laulud, mida esitanud nii Heli Lääts kui Metsatöll, kuuluvad nii enesestmõistetavalt eestlase mälupagasisse, et nende autorile ehk enamasti ei mõeldagi. Meenutamaks suurt muusikameest tema 100. sünniaastapäeval toovad Linnateatri näitlejad ja VHK orkester sel hilissügisel valiku Ojakääru loomingust publiku ette.

Muusikajuht Riina Roose, dirigent Rasmus Puur, kunstnik Kristjan Suits, produtsent Jüri Leiten. Esitajad Hele Kõrve, Sandra Uusberg, Evelin Võigemast, Andero Ermel, Indrek Ojari, Rain Simmul, Mart Toome, Kaspar Velberg ja Vanalinna Hariduskolleegiumi orkester.

▪️

„Kolemees“ esietendub 27. jaanuaril 2024. Marius von Mayenburgi näidend „Kolemees“ (Der Hässliche) esietendus 2007. aastal Berliinis. Kerge huumori varjus uurib tekst kaasaja ideaale ja ühiskonna allhoovusi. Lavastaja Jan Ehrenbergi sõnul on näidend ühteaegu naljakas ja salapärane. Sarnaselt mõistujutule avab see lugu oma laia tähendusvälja kaudselt ja varjatult.

Saksa keelest on näidendi tõlkinud Olev Mengel.

Lavastaja Jan Ehrenberg, kunstnik Joel Väli. Osades Priit Pius, Maiken Pius, Argo Aadli ja Simo Andre Kadastu.

▪️

„Tikud“ esietendub 17. veebruaril 2024. „Tikud“ on magusvalusalt poeetiline näidend lihtsatest, esmapilgul eesmärkideta inimestest, kes heitlevad masendusele alla andmise ning oma eksistentsi olulisusele kinnituse otsimise vahel. Lavastaja Johan Elmi on paelunud selle näidendi pretensioonitus: “Tegelaste keelekasutus ja maailm, milles nad elavad, on nii vahetu. Mitte mingi poole pealt paisutatud või liialt kunstiline. Aga ometi säilib ses tekstis maagiline realism, mingi salapära, midagi mõistmatut, millele tahaks vastuse leida.”

Konstantin Stešik (1979) on Valgevene näitekirjanik ja luuletaja. Tema tekstid on võitnud mitmeid auhindu, ning on tuntud oma argipoeetika ja tabava dialoogi poolest. Stešik kirjeldab inimpsüühika sisemisi protsesse nende praeguses olekus – killustatud, kapriisses, rebenenud ja rahutus maailmas. “Tikud” (Спички) tõlkis vene keelest Maria Klenskaja, toimetas Johan Elm.

Lavastaja Johan Elm, kunstnik Eugen Tamberg. Osades Indrek Sammul, Mart Toome, Märt Pius, Külli Teetamm ja Anne Reemann.

▪️

„Kiilaspäine lauljanna“ esietendub 2. märtsil 2024. Eugène Ionesco 1950. aastal kirjutatud „Kiilaspäisest lauljannast“ (La cantatrice chauve), mida autor ise kutsus „antinäitemänguks“ sai kiiresti üks absurditeatri võtmetekste. Tegelaste vestlused koosnevad suuresti möödarääkimistest, kordustest, jaburatest vaidlustest ja tühjadest käibetõdedest. Sellest sünnib koomiline paroodia, aga samas tõstatab näidend ka teravaid küsimusi tõelise, siira suhtluse võimalikkusest inimeste vahel.

Lavastaja Markus H. Ilves, kunstnik Joel Väli. Osades Kaspar Velberg, Elisabet Reinsalu, Mikk Jürjens, Evelin Võigemast, Ursula Ratasepp ja Tõnn Lamp.

▪️

„Annapurna“ esietendub 23. märtsil 2024. Sharr White’i „Annapurna“ on ühe purunenud perekonna lugu, näidendina ühtaegu naljakas ja nukker. Mängulaual on armastus, kaotus, keerulised suhted, valusad mälestused, rahu tegemine minevikuga. Lavastaja Priit Pius ütleb, et üks teemadest, mis teda selles näitemängus kõnetab, on elamata jäänud elu: “Vahel tundub, et see ongi saatus ja ma pean sellega leppima, aga tegelikult on lunastusele alati ruumi”.

Sharr White on ameerika näitekirjanik. „Annapurna“ esmalavastus jõudis publiku ette New Yorgis aastal 2014, inglise keelest on näidendi tõlkinud Kristiina Jalasto.

Lavastaja Priit Pius, kunstnik Joel Väli. Osades Andres Raag ja Piret Kalda.

▪️

„Novecento“ esietendub 6. aprillil 2024. Enne Teist maailmailmasõda seilas Euroopa ja Ameerika vahel võimas ookeanilaev nimega Virginian. Sellega reisis suur hulk inimesi, meeleheitel emigrantidest luksuskajutitesse majutatud aristokraatideni, ning mõistagi kuulus niisuguse laeva juurde džässorkester. Orkestris mängis palju häid muusikuid, aga ükski neist polnud nii virtuoosne kui Danny Boodmann T. D. Lemon Novecento, kelle kohta räägiti, et ta polnud mitte kunagi käinud kuival maal …

Alessandro Baricco kirjutas mononäidendi „Novecento“ 1994. aastal itaalia näitlejale Eugenio Allegrile. „Novecento“, itaalia keeles „üheksasada“, on väljend, mida itaallased kasutavad tähistamaks 20. sajandit. Itaalia keelest on näidendi tõlkinud Vahur-Paul Põldma.

Lavastaja Diana Leesalu, kunstnik Martin Mikson, valguskunstnik Priidu Adlas, helilooja ja muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres, helikujundaja Arbo Maran, koreograaf Ingmar Jõela. Mängib Jan Ehrenberg.