Uudisvoog

Suvelavastuste viimased etendused toimuvad juunis ja augustis

Uudised - 30.04.2019

Sel suvel naasevad viimasteks etendusteks Tallinna Linnateatri mängukavva möödunud aastal esietendunud suvelavastused: teatrisarja “Sajandi lugu” raames lavale jõudnud “Miljoni vaade” ja suurejooneline vabaõhulavastus “Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad”.

Juuni- ja augustikuus toimuvad etendused jäävad tõenäoliselt praegusel kujul Lavaaugus viimasteks, kuna teatrit ootab lähitulevikus ees pikem ehitusperiood. See teeb käesolevast suvest viimase mängusuve enne teatri kolimist.

 

Eduard Bornhöhe romaan on tõenäoliselt eestlaste mällu sööbinud kultusfilmi „Viimne reliikvia“ kaudu. Küll aga võib paljudele olla üllatuseks, et romaan ja selle põhjal vändatud linateos erinevad teineteisest üpris palju. Lavastaja Diana Leesalu on aga romaani põhjal kirjutanud dramatiseeringu, mille puhul võib samuti kohata mõningaid erinevusi, ent lugu ise ja selle peategelased püsivad jätkuvalt samad: Liivi sõja keskel kohtuvat Agnest ja Gabrieli ning kurikuulsat Ivo Schenkenbergi näeb ka lavastuses.

 

Seiklusloole kohaselt ei puudu suvelavastusest korralik vaatemäng: lisaks armastusloole jõutakse laval nii võidelda, joosta, laulda kui ka tantsida. Muide, Indrek Sammuli seatud lavavõitlus pälvis Tallinna Linnateatri kolleegipreemiate jagamisel ka lavastust toetava kujunduse preemia – seega tasub auhinnatud mõõgavõitlust kindlasti oma silmaga vaatama tulla.

 

“Miljoni vaade” käsitleb alanud uut aastatuhandet, kus Eesti liitub NATO ja Euroopa Liiduga, võidab Eurovisiooni, elab üle pronksiöö ja majanduskriisi ning valmistub euro tulekuks. Ühtlasi toimub ka õige mitu ambitsioonikat kinnisvaraafääri. Ennekõike on “Miljoni vaade” aga lugu peresuhetest, tõelisest ja teeseldud lähedusest ning sellest, mis tunne on olla vana inimene Eesti Vabariigis.

 

Linnateatri näitlejatest astuvad suvelavastuses “Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad” üles Priit Pius, Sandra Uusberg, Allan Noormets, Andero Ermel, Tõnn Lamp, Indrek Ojari, Kaspar Velberg, Kristjan Üksküla, Alo Kõrve, Epp Eespäev, Margus Tabor, Andres Raag ja Mart Toome. Ühtlasi saab laval näha Viljandi kultuuriakadeemia teatritudengeid ja paljusid teisi asjaarmastajaid.

 

“Miljoni vaates” saab näha vahepeal Linnateatri trupiga liitunud Egon Nuterit, Evelin Võigemasti või Saara Nüganeni (Endla Teater), Argo Aadlit, Märt Piusi, Kalju Orrot või Märt Keerutajat, Helene Vannarit, Rain Simmulit, Anne Paluveri, Liina Tennosaart, Raivo Rüütlit, Germo Toonikust või Oskar Kröönströmi, Rein Jurnat ja Jaak Kaljuranda või Joonas Esklat.