Uudisvoog

Maailmaklassika Tallinna Linnateatris – esietendub Gogoli „Revident“

Uudised - 25.10.2022

Tallinna Linnateater toob 29. oktoobril Salme Kultuurikeskuse suurel laval välja ukraina päritolu vene kirjaniku Nikolai Gogoli „Revidendi“, mille lavastab Markus Helmut Ilves. Nikolai Gogoli 1836. aastal kirjutatud satiiriline komöödia pilab korrumpeerunud Tsaari-Venemaa ametnikke ja nende ahnust ning rumalust.

Väikelinna ametkond satub ärevusse, kui hakkavad levima kuuldused pealinnast saabuvast revidendist. Hirmul on teadupoolest suured silmad ja kui võõrastemajja saabub kahtlane klient Hlestakov, siis omistataksegi talle revidendi roll, ja võõras puistatakse üle nii tähelepanu kui rahaga, et linna kohta võimalikult positiivne raport kirjutataks. Võlts-revident vastupidi ei lase magusat võimalust käest ja kasutab lipitsevaid ametnikke nende hirmudes maksimaalselt enda kasuks ära. Väidetavalt sai Gogol näidendi süžee algidee hoopis Puškinilt kuuldud anekdoodist. Hoogsa tempoga täpselt komponeeritud lugu naerutab inimesi ka täna, sest kahjuks pole äraostetavad ametnikud, kes iga hinna eest oma nahka päästa üritavad, meie ühiskonnast kuhugi kadunud.

Lavastaja Markus Helmut Ilves on sündmustiku toonud abstraktsesse ajatusse aega, kus lavakujundusest leiab viiteid väga erinevatele epohhidele. Seejuures pole aga üritatud teksti püüdlikult tänapäevaseks muuta, kuna lavastaja hinnangul töötab originaaltekst väheste muudatustega väga hästi ka kaasajal. Markus Helmut Ilves on lavastuse 19. sajandi Venemaalt ümbertõstmist seletanud järgmiselt: „Peamine põhjus, miks lavastus ei saa olla samas ajastus, kus näidend kirjutati, on Hlestakovi tegelaskuju. Hlestakov peab tänapäeval olema palju võimsam, kavalam, tal peab olema palju rohkem relvi arsenalis.“ Samuti on lavastaja hinnangul ajas muutunud Hlestakovi roll ja tähendus ühiskonnas: „Selle tegelase hirmuäratavus seisnebki selles, kui tavaline ta tegelikult on.“

Laval näeb suurt osa Linnateatri trupist koosseisus Allan Noormets, Mikk Jürjens, Simo Andre Kadastu, Külli Teetamm, Alo Kõrve, Märt Pius, Mart Toome, Kalju Orro, Andero Ermel, Jan Ehrenberg, Kaspar Velberg, Elisabet Reinsalu, Maiken Pius, Rain Simmul. Näidendi on vene keelest tõlkinud Toomas Kall, lavakujunduse autor Kristjan Suits, valguskunstnik Rene Liivamägi, helikujundaja Arbo Maran, dramaturgid Roos Lisette Parmas ja Markus Helmut Ilves, lavastaja assistent Jan Ehrenberg.