„Eesti lavastuskunsti grand old man Voldemar Haasi loodud lavakujundused said tähenduslikeks sümboliteks ning inspireerisid eesti rahvast tundma uhkust oma muinasaja, maa ja rahva üle,“ põhjendas näituse idee autor ja koostaja-kujundaja Tiiu Tepandi näituse valmimise ideed.
Aastatel 1919–1923 õppis Voldemar Haas Kõrgemas Kunstikoolis Pallas Tartus, kus temaga ühel ajal õppisid ka Nikolai Triik ja paljud teised. Voldemar Haas asus kooli kõrvalt tööle Eesti Rahva Muuseumisse ning aastatel 1920–1921 käis erinevates paikades vanavara kogumisretkedel. Voldemar Haasi kogutust on ERM välja andnud raamatu vanavara kogumise päevikutest, esemetest ja joonistustest.
Oma elu jooksul jõudis Voldemar Haas luua tervelt 382 lavakujundust, millest märgiline osa on loodud eesti tüvitekstidel põhinevatele lavastustele. Aastatel 1923–1937 töötas Voldemar Haas „Vanemuise“ teatris teatrikunstnikuna, kus kujundas aastate jooksul kokku tervelt 281 lavastust. 1937. aastal alustas Haas tööd teatris „Estonia“, kus kujundas 100 erinevat lavastust.
1944. aastal asutas Voldemar Haas ühes Natalie Meiga Eesti Riikliku Tarbekunsti Instituudi maalikateedris teatridekoratsiooni osakonna, kus hakati sihipäraselt koolitama teatrikunstnikke.
Näitus koosneb Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Fondidest pärit originaalkavanditest, Tiiu Tepandi erakogust pärit originaalkavanditest ja paljudele eesti kirjanduse tüvitekstidele loodud lavastuste kavanditest.
Esmakordselt esitletakse näitusel 1941. loodud lavakujunduse kavandid Eugen Kapi balletile „Kalevipoeg“, mis sündisid võistlustööna ning mis lavastati „Estonia“ teatris pärast teist maailmasõda.
Näituse kuraator on lavastuskunstnik Kustav-Agu Püüman (lõpetanud EKA teatridekoratsiooni eriala, kus alustas õpinguid Voldemar Haasi õpilasena). Näituse idee autor ning koostaja-kujundaja on lavastuskunstnik Tiiu Tepandi (lõpetanud EKA disaini eriala Bruno Tombergi õpilasena).