Uudisvoog

Linnateatri mängukavas on sel hooajal esmakordselt kirjeldustõlkega etendused

Uudised - 24.10.2023

Suurtoetaja Premia abiga on Tallinna Linnateatril sel hooajal heameel pakkuda kahel korral kirjeldustõlkega etendusi pimedatele ja vaegnägijatele. Sügistalvel saab kirjeldustõlke Peeter Tammearu lavastus „Regina madre“, kirjeldustõlke koostavad Liisi Selg ja Kai Kunder, loeb Liisi Selg. Tõlkega etendus toimub 6. detsembril, piletite soetamiseks palume ühendust võtta kassaga. Kevadsuvise kirjeldustõlkega etenduse kohta annab teater täpsemat teavet uuel aastal.

Kirjeldustõlge ehk visuaalsuse vahendaja tähendab, et nägemispuudega inimestele kirjeldatakse kõrvaklappidesse laval toimuvat, näitlejate kostüüme, lavakujundust ja muid lavastusterviku mõistmiseks olulisi visuaalseid elemente, et nad saaksid teatrietendusest samal määral osa nagu nägijad. Liisi Selg ja Kai Kunder on suurte kogemustega kirjeldustõlgid, kes kohtusid erialasel koolitusel Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis. Kai Kunder, kes kaotas nägemise noore naisena, on peale pimedaks jäämist võtnud oma südameasjaks tuua killuke ümbritsevast maailmast nägemispuudega inimesteni, muutes kultuuri ligipääsetavamaks. Selg ja Kunder ei ole loonud kirjeldustõlget mitte ainult teatrilavastustele, vaid ka balletile, ooperile, maalidele, näitustele jne.

Manlio Santanelli „Regina madre“ on tragikomöödia kaua aega lesepõlve pidanud itaallannast Reginast, kelle keskealine poeg Alfredo ootamatult koju tagasi kolib. Ema ja poja suhted kisuvad kohe algusest peale pingeliseks ja algab võitlus oma tõe ja positsiooni eest. Näidendi, mille pealkiri tähendab itaalia keeles leskkuningannat ehk troonil oleva valitseja ema, tõlkis Margus Alver. Mängivad Kersti Kreismann ja Andres Raag, ema ja poeg nii tegelastena kui ka tegelikus elus. Kuigi lavastus tähistas Kreismanni 50. lavajuubelit Eesti Draamateatris ja Raagi 30. lavajuubelit Tallinna Linnateatris, ei olnud nad varem õieti koos laval mänginud. „Regina madre“ lavastas Peeter Tammearu, kunstnikutöö tegi Martin Mikson, helilooja oli Tobias Tammearu ja valguskunstnik Chris Kirsimäe, lavastus esietendus 22. oktoobril 2022 Salme Kultuurikeskuse väikesel laval.

Tänavu 18. oktoobril pälvis Tallinna Linnateater Eesti Pimedate Liidu tunnustuse „Aasta tegu 2023“ Rasa Bugavičute-Pēce näidendi „Poiss, kes nägi pimeduses“ lavaletoomise eest (lavastas Marta Aliide Jakovski) ning publikule pimedate ja vaegnägijate käsitöö populariseerimise ja Eesti Pimedate Liidule annetuste kogumise eest möödunud hooajal.