Uudisvoog

Kuula: kohtumine lavastuse “Põhjas” tegijatega

Blogi - 28.03.2018

Märtsikuu lõpus möödub 150 aastat vene klassiku Maksim Gorki sünnist. Ka Tallinna Linnateatrisse jõuab taas Gorki draamalooming. Seekord tuuakse Põrgulavale „Põhjas“, esietendusega 24. märtsil. Lavastajaks on Uku Uusberg (Eesti Draamateater), kelle jaoks on tegu teise lavastusega Linnateatris – viimati võis meil näha tema lavastatud Jean-Luc Lagarce’i teost „Üsna maailma lõpus“.

Gorki kirjutas oma tuntud näidendi 20. sajandi alguses. Lavale tõi selle esimest korda Konstantin Stanislavski 1902. aastal Moskva Kunstiteatris. Lavastus oli noorele Kunstiteatrile suureks õnnestumiseks, Gorki näidend ise teedrajav tekst hiljem õitsele löönud sotsialistliku realismi voolus. Venemaa, kuhu Gorki oma draama tegevustiku paigutas, polnud näinud veel revolutsioone, mis ülejäänud eesolevat sajandit põhjapanevalt muutsid, kuigi revolutsioonilist hõngu võis juba aimata.

Nüüd, rohkem kui sajand hiljem, on 20. sajandi sotsialismist kantud revolutsioonid jäänud suuresti ajaloolisteks tähisteks. Kapitalismi võidukäiku jõuti optimistlikult nimetada lausa ajaloo lõpuks. Samas on selge, et teemad sotsiaalsest ebavõrdsusest ja varapõhistest ühiskondlikest kihistustest pole kuhugi kadunud. Meie globaalses külas on juba Gorki näidendis püstitatud küsimused mõneti ehk isegi teravamad kui kunagi varem. Mil määral mõjutab keskkond inimese käidavat rada? Kas on veel põhjust rääkida vabast tahtest? Kuidas kujundavad meie ihasid ja võimalusi ühiskondlikult määratud vabadused, olgu nii positiivsest või negatiivsest definitsioonist lähtudes? Ja kuidas jääda inimeseks, kui oled endaga põhjas? Või tuleb inimeseks kõigepealt saada?

Kohtusime Linnateatri Teatrisõprade klubis, et arutada värske lavastuse ja selle tagamaade üle. Rääkisime lavastuse loomeprotsessist, Gorki sobitumisest praegusesse Eesti teatrikonteksti ja näidendi temaatika päevakohasust kaasaegses üleilmastunud ühiskonnas. Leidub neid, kelle jaoks idealistlikud revolutsiooniootused ja kuulutused võrdsemast ning inimlikumast maailmast kipuvad kõlama naeruväärsetena. Leidub neid, kes näiliselt vankumatu status quo’ga ei ole nõus leppima. On meil veel lootust? Või oleme ammu juba põhjas ja katsume lihtsalt halva mängu juures head nägu teha?

Seekordse vestlusõhtu teemaks oli „Põhjas. Kuidas jääda inimeseks?“ Trupi poolelt olid kohal lavastaja Uku Uusberg ja näitleja Alo Kõrve. Vestlust juhtis ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja ning teatrikriitik Madis Kolk.