Uudisvoog

Kristjan Suits: ootus ja lootus

Blogi - 14.01.2019

Artikkel ilmus Tallinna Linnateatri kevadsuvises repertuaarivihikus.

Oodata on alati palju: loodame ja ootame ikka paremaid tulemusi, eredamaid elamusi. Kuid kui lootuseid ja ootuseid on liiga palju, kas me üllatume siis – kas meid suudetakse üllatada. Ma loodan väga, et 54. hooaja kevad-suvi suudab publikut heas mõttes üllatada ja panna mõtlema möödunule. 

Uute lavastustena on esietendumas Peeter Tammearu lavastus „Südameharjutus“ (autor Daniel Glattauer), Diana Leesalu lavastus „Vihmausside elust“ (autor Per Olov Enquist) ja Elmo Nüganeni lavastus „Kant“ (autor Marius Ivaškevičius). Suvel jätkame Toom-Kooli tänaval „Miljoni vaate“ ja Lavaaugus „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“ mängimist.

Kõikide nende lavastuste puhul on loodetavasti võimalik üllatuda ja avastada midagi uut ja taasavastada midagi vana.

Uue ja vana sümbioos on hetkel vist kõige aktuaalsem teema Tallinna Linnateatris. Kuidas sobitada ajalooline hüpokaust ja toimiv teater? Või leida väärikas kompositsioon keskaegsete müüride ja klaas fassaadi vahel? Millise suurusega saal on parim nii publikule kui näitlejale? Milline peaks olema sisemine akustika? Kui palju ruumi vajab publik hajumiseks? Milline peaks olema sisemine atmosfäär? Neid küsimusi on palju, ja nende küsimustega tegelevad paljud inimesed, kes loodavad luua veelgi paremat teatrimaja. Tallinna Linnateater on üks ainulaadsemaid teatrimaju maailmas, üks hubasemaid keskkondi, kus olen viibinud. On veel võimalus tulla ja avastada Linnateatrit praegusel kujul, tulla ja vaadata veel suvel viimaseid etendusi Lavaaugus. Ma loodan väga, et Linnateatrist saab maailma ilusaim ja hubaseim teatrimaja kõigi jaoks, kus on ruumi nii publikule kui näitlejale – ruumi nii modernsele disainile kui ajaloolisele väärtusele. Ilusad on need sillad, mis ühendavad möödunut oleva ja tulevaga. 

Lootus ja ootus on, et Linnateatrit hakatakse ehitama aasta pärast, talvel 2020. Kõik inimesed, nii teatrist kui väljastpoolt, teevad endast kõik, et püsida graafikus, ja otsivad võimalikult häid lahendusi nii publiku kui teatri tegijate jaoks, et üllatada publikut veelgi rohkem. Tulge ja avastage seda maja, tulge ja taasavastage neid teemasid, mis on teid teatrisse toonud ja miks te vajate neid üllatusi teatris.