Uudisvoog

Jan Ehrenbergi debüütlavastus „Kolemees“ Tallinna Linnateatris

Uudised - 25.01.2024

27. jaanuaril jõuab Salme Kultuurikeskuse väikesel laval publikuni Jan Ehrenbergi esimene lavastajatöö „Kolemees“. Näidendi autor on üks tänapäeva saksa populaarsemaid ja enim lavastatud näitekirjanikke Marius von Mayenburg.

Ühe üsna tavalise mehe Lette maailmapilt kukub kokku, kui suure konverentsi eel, kus ta pidi oma elutööd esitlema, teatab tema ülemus, et ettekannet asub pidama hoopis tema assistent. Lette märkab järsku, kuidas tema asemel tõstetakse tööl esile kedagi teist ja kuidas temast endast on ootamatult naerualune saanud. Lette asub võitlusesse, kuidas taas tähelepanu endale saada, kuid esialgu edukana näivad tulemused ei pruugi olla ikkagi see, mida ta tegelikult soovis.

Mayenburgi tekstid on tuntud oma terava keelekasutuse ja ajakohaste teematõstatuste poolest. Läbi omanäolise huumoriprisma uurib „Kolemees“ tänapäeva väärtushinnanguid. Lavastaja Jan Ehrenberg: „Mayenburgi tekst on ühtaegu naljakas ja salapärane. Sel lool on minu jaoks sarnasus mõistujutuga, mis avab oma tähendust ka kaudselt. Sellele vastava vormi ja kujundi otsimine on minu jaoks paeluv.“

Lavastuse kunstnik on Joel Väli, valguskunstnik Priidu Adlas (Eesti Draamateater), helikujundajad Arbo Maran ja Jan Ehrenberg. Näidendi on saksa keelest tõlkinud Olev Mengel. Osades Priit Pius, Maiken Pius, Argo Aadli ja Simo Andre Kadastu.