Uudisvoog

Diana Leesalu toob Linnateatri Hobuveskis lavale legendi erakordsest pianistist

Uudised - 18.04.2024

20. aprillil esietendub Hobuveskis Diana Leesalu lavastatud „Novecento“. Alessandro Baricco mononäidendi põhjal valmis 1998. aastal ka Hollywoodi film „The Legend of 1900“ („Legend 1900-st“).

„Novecento“ tähendab itaalia keeles „üheksasada“ ja on ühtlasi väljend, millega viidatakse 20. sajandile. „Novecento“ räägib legendi ühest erilisest pianistist Danny Boodmann T. D. Lemon Novecentost ja legendid on teatavasti suuremad kui elu ise… Kahe maailmasõja vahel seilas Euroopa ja Ameerika vahel võimas ookenilaev Virginian. Laeva reisijaskonna hulgast võis leida nii luksuskajutisse majutatud aristokraate kui ka võlgade eest Ameerikasse põgenevaid meeleheitel emigrante. Tolleaegsete suurlaevade meeskonda kuulus muidugi ka džässorkester, mille muusikud esinesid nii kõrgema klassi reisijatele, kui lõbustasid end madalamate klassidega koos musitseerides. Oma erakordse loomuliku klaverimänguandega paistis muusikute hulgast eriti silma just Novecento, kes olla olnud kõigi maade parim pianist. Või kõigi ookeanide parim pianist, sest tema kohta räägiti, et ta polnud mitte kunagi käinud kuival maal. Jan Ehrenberg, kes laotab publiku ette põneva loo ühe muusiku eriskummalisest elust hoogsas ja mängulises vormis koos muusika ning tantsuga, on Linnateatri trupi värskeim liige.

Lavastaja Diana Leesalu: „Naudin ise teatris kõige rohkem lugusid, mis on liigutavad ja raputavad ning räägivad samal ajal teravalt ja ausalt inimeseks olemise keerukustest. Just selline materjal on „Novecento“ ja see köitis mind filmi nägemise järel koheselt. Tõsiasi, et filmi aluseks oli mononäidend tegi minu kui lavastaja elu vaid lihtsamaks. Lavastuses on oluline koht ka muusikal ja õnneks on meie trupis muusikaliselt väga andekas näitleja Jan Ehrenberg, kellega on lausa lust seda tööd koos teha.“

Näidendi on itaalia keelest tõlkinud Vahur-Paul Põldma, lavastuse kunstnik on Martin Mikson, valguskunstnik Emil Kallas, helilooja, muusikaline kujundaja ja helikujundaja Ardo Ran Varres, koreograaf Ingmar Jõela ning klaverikonsultant Joel Rasmus Remmel.