Triin Sinissaar
dramaturg
Linnateatri selle hooaja uuslavastuste palett sisaldab hulka erinevaid värve ja pakub vaatamist nii inimesele, kes igatseb näha aastate jooksul Linnateatri tugevuseks kujunenud psühholoogilist teatrit, kui ka inimesele, kes sooviks kogeda kujundlikuma võtme ja vormiga lavastusi. Pärast teatrijuhtide vahetust 2021. aasta suvel kulges möödunud hooaeg sisulisest vaatepunktist ülemineku-perioodina – suures teatris planeeritakse asju pikalt ette ja nii oli ka repertuaar veel enamjaolt eelmise peanäitejuhi nägu. Tänavune hooaeg, kümme lavastust, mida selles repertuaarivihikus esitleme, on niisiis esimene, mis kavandatud tervikuna Linnateatri praeguse peanäitejuhi Uku Uusbergi poolt. Kuna Linnateater tegutseb uue maja valmimise ootuses ikka veel peamiselt Salme Kultuurikeskuses – ja selle kõrvalt ka Hobuveskis –, ehk siis terve rea väiksemate saalidega teatrist on ajutiselt saanud klassikaline ühe suure ja kahe väikese mängukohaga teater, töötame praegu ka planeerimise mõttes teistsuguses paradigmas. Uuslavastuste arv on kolmandiku võrra kasvanud ja tervelt kuus neist valmivad Salme Kultuurikeskuse suures saalis, mis on kahtlemata hea uudis kõigile, kes on aegade jooksul nurisenud Linnateatri piletite kättesaadavuse üle.
Lavastajad, keda Uusberg sel hooajal Linnateatrisse kutsus, on valitud näitlejate arvamusi arvestades, kes on avaldanud soovi nimelt nende tegijatega koostööd teha. Nimetades Linnateatri suurimaks väärtuseks just meie ühtlaselt tugevat näitlejaansamblit, on värske peanäitejuht lähtunud repertuaari kavandamisel põhimõttest, et iga trupi liige saaks hooajas tuua publiku ette võimalusel vähemalt kaks huvitavat, eripalgelist ja enda jaoks arendavat uut rolli.
Kahe esimese sügisese lavastuse tekstid pärinevad põlvkonnakaaslastelt, kuid vägagi erineva elukäiguga kirjanikelt Juhan Smuulilt ja Jaan Krossilt. Septembrikuus katsetab Hobuveskis esmakordselt lavastajana tiibu Linnateatri näitleja Argo Aadli, kes toob publiku ette Smuuli „Polkovniku lese“ särava Anne Reemanniga peaosas. Oktoobri alguses esietendub Salme Kultuurikeskuse suurel laval Jaak Printsi lavastus „Tiit Pagu“, milles leidub samuti mitut sorti uudsust. Esmakordselt astuvad suure publiku ette EMTA lavakunstikooli XXXI lennu üliõpilased ning esmakordselt kuuleme ette kantuna Jaan Krossi värssromaani, mis autoril omal ajal lõpetamata jäi ja sellisena alles postuumselt kaante vahele jõudis. Mõlemad eelmise sajandi keskpaigas valminud teosed kannavad endas kõnekaid ühendusniidikesi tänapäevaga.
Oktoobri teise poolde mahub veel kaks esietendust. Ema ja poeg, Eesti Draamateatri näitleja Kersti Kreismann ja Linnateatri näitleja Andres Raag on tükk aega otsinud materjali, kus kahekesi üles astuda. Nüüd, mil mõlemal äsja täitnud väärikas ümmargune arv aastaid teatris, on sobiv näitemäng leitud ja jõuab Peeter Tammearu käe all Salme Kultuurikeskuse väikesele lavale. Suurel laval käib samal ajal töö Nikolai Gogoli „Revidendiga“, mis annab taas kord tõestust, et tõeline klassika ei vanane, vaid kõneleb uutel aegadel uute põlvkondadega sama teravalt ja vaimukalt kui autori kaasajal. „Revidendi“ valab tänapäeva teatrikeelde noor lavastaja Markus Helmut Ilves.
Diana Leesalu on võtnud ette Ray Bradbury legendaarse ulmeromaani „451° Fahrenheiti“, mis tükati on kujunenud ühiskonna ja tehnoloogia arengu osas lausa ehmatavalt prohvetlikuks. Mahukas lavastus esietendub novembris Salme Kultuurikeskuse suurel laval.
Hooaja teine pool on täienisti külalislavastajate päralt ja neljale neist on see esimene kord Linnateatris lavastust teha. Äsja lavakunstikooli lõpetanud, kuid juba tähelepanu pälvinud Marta Aliide Jakovski toob meie repertuaari kaasaegset läti dramaturgiat, mida meil – hoolimata Linnateatri soojadest sidemetest läti teatritegijatega – varem mängitud ei olegi. Teatri- ja filmimees Rainer Sarnet otsib valgust Dostojevski tegelaste süngest ja keerukast hingeelust. Linnateatril on hea meel teha koostööd ka Tartu Uue Teatri juhi Ivar Põllu ning vabakutselise lavastaja-koreograafi Renate Keerdiga, kes loovad oma autorilavastused, andes Linnateatri repertuaaripilti kindlasti midagi värsket, üllatavat ja omanäolist.
Nelja „uue tulija“ kõrval naaseb Linnateatrisse lavastama Priit Võigemast, kes võtab meie näitlejatega taas kord ette improvisatsioonilise rännaku, et luua lavastus sellest, mis parasjagu kõige rohkem hingel pakitseb.
Kuigi kevad tundub praegu veel kaugel, loomisprotsess on alles täie hooga käimas ja mitmel hooaja teise poolde kuuluval lavastusel ei ole isegi veel pealkirja, heidavad kõik nimetatud lavastajad repertuaarivihiku lühiintervjuudes veidike valgust sellele, mis laadis töid Linnateatri publik neilt oodata võib.
Hea teatrivaataja, nagu siinse väljaande ehitusgalerii fotodelt võid näha, käib töö meie Laia tänava teatrikompleksi ümberehitusel täie hooga, uues majas saame anda esimesed etendused aastal 2024. Seniks loodame, et leiad meid üles Salme Kultuurikeskusest ja Hobuveskist ning samuti külalisetendustelt Eesti eri paigus.