Repertuaariraamat sügis/talv 2019

Eessõna | Valikute vabadus

Helen Männik
kirjandustoimetaja

Tere, armas repertuaarivihiku lugeja. Kirjutan sulle päris esimest korda. Loodetavasti annad andeks minu võimaliku kalduvuse naiivsusele – olen Linnateatri üks nooremaid töötajaid ning tunnen seetõttu sageli end renessansiaegse õpipoisina, kes kogenud meistrite käe all kauneid savikausse voolima õpib. Nii ka seekord.

Oled kindlasti tähele pannud, kuidas kõik otsused ja valikud, ka kõige väiksemad, mängivad elus vahel ootamatult suurt rolli. Keegi pääses juhusliku otsuse tõttu õnnetusest, mõni jällegi kohtus kogemata elu armastusega. Minuealiste kohta räägitakse pidevalt, et meil olla raskusi oma tee leidmisega, kuna kirev maailm on muutunud avatumaks, mistõttu varitsevad iga nurga peal erinevad keerulised valikud. Aga võib-olla sünnivad valikuvõimaluse olemasolul kaalutletumad otsused, kuna on, mille vahel valida?

Linnateatri sügistalvisesse valikusse kuulub kolm uut lavastust. Neist esimese, Dennis Kelly näidendi „Gorge Mastromase rituaalne tapmine”, toob välja meie näitleja Priit Pius, kes astub seekord hoopis lavastaja kingadesse. Näidend küsib sedasama, millele eelmises lõigus vihjasin: kas need otsused, mis sa täna vastu võtad, mängivad suuremat rolli tulevikus? Lugesime seda näidendit paar hooaega tagasi teatri kirjandustoaga peetaval kohtumisel ning mäletan end mõtlemas, et see tekst vajab lavastajat, keda lugu tõeliselt käivitaks, ent tookord ei osanud keegi ühtegi potentsiaalset inimest välja pakkuda. Rõõmustavalt osutus selleks hoopis näitleja. Niisiis, Priit Piusi elu esimene lavastus esietendub 19. oktoobril Taevalaval.

Kirjandustoimetajana rõkkab süda iga kord, kui lavale jõuab Skandinaavia näitekirjaniku looming. Niisiis, detsembris näeme Põrgulaval esietendumas Taani autorite Thomas Vinterbergi ja Mogens Rukovi näidendit „Kommuun“, mis, muide, põhineb mõningal määral Thomas Vinterbergi nooruspõlves kommuunis elatud kogemustel. Ka selles näidendis tehakse otsustav valik, mis tegelaste elu ning suhteid kardinaalselt muudab. Eelkõige on see aga lugu keerulistest inimsuhetest, maailmade põrkumisest ning vastutuse võtmisest. „Kommuun” jõuab Elmo Nüganeni lavastuses publiku ette 7. detsembril Põrgulaval.

Nädal hiljem esietendub Väikeses saalis Éric-Emmanuel Schmitti meistriteos „Enigma variatsioonid” – tõeliselt haarav psühholoogiline jutuajamine kahe mehe vahel, mis köitis juba esimestel lehekülgedel. Meil on ääretult hea meel tervitada Artjom Garejevit Vene Teatrist, kes lavastab Linnateatris esimest korda. Võib vaid fantaseerida, kuidas näidend kahe meesnäitleja koosmängu mõjul laval veelgi võimsamalt end kehtestab. Tulemust saame näha 14. detsembril Väikeses saalis.

Saabuvad lühemad päevad ja pimedamad õhtud soosivad tubaseid tegevusi. Olgu sinu sügistalvine teatrihooaeg täis põnevaid lugusid, võimsaid elamusi ja mis kõige tähtsam: et sul oleks, mille vahel valida. Loodan südamest, et valid aeg-ajalt filmija teleekraani asemel ka teatrisse tulemise.