Uudisvoog

Artjom Garejev teeb Linnateatris lavastajadebüüdi

Uudised - 13.12.2019

Laupäeval, 14. detsembril jõuab Tallinna Linnateatri Väikeses saalis lavale Éric-Emmanuel Schmitti näidend „Enigma variatsioonid“, mille lavastab Artjom Garejev.

„Valisime selle lavastuse jaoks materjali väga kaua. Meil oli mitmeid erinevaid variante. Jäime pidama selle erakordselt huvitava loo juurde. Mulle meeldib, kui tegelased viibivad suletud ruumis ja esiplaanile tulevad üksikasjalikud suhted ja psühholoogilised mängud. Kaks meest teravas konfliktis ühises ruumis ja nende vahel naine, kes isegi meie ette ei ilmu – mis saaks veel põnevam olla?“ ütles Artjom Garejev. „Liiatigi on meil lavastuses kaks imelist, andekat ja võimsat näitlejat, Andrus ja Egon ühel laval, sellest kujuneb kindlasti väga tugev duett,“ lisas ta.

„Enigma variatsioonid“ on psühholoogiline kassi-hiire mäng ümber armastuse ja valede, kusjuures rollid vahetuvad nii mitmelgi korral. Loo keskmes on ekstsentriline kirjanik Abel Znorko, kes elab väikesel Norra mere saarel ning naudib suurest maailmast eemalolekut, ja Erik Larsen, kellel on Znorko viimase romaani kangelanna kohta mitmeid küsimusi esitada.

Éric-Emmanuel Schmitt on sündinud 1960. aastal Sainte-Foy-lès-Lyonis Kesk-Prantsusmaal. Viimase kahe aastakümne jooksul on temast saanud maailma üks kõige mängitumaid prantsuskeelseid näitekirjanikke ning edukas romaanikirjanik. Tema teoseid on tõlgitud 46 keelde ja lavastatud rohkem kui 50 riigis, mille hulka kuulub ka Eesti. Schmitt on pälvinud mitu Molière’i näidendipreemiat, Prantsuse Akadeemia grand prix teatri valdkonnas ja Goncourt’i novelliauhinna.

Riias sündinud Artjom Garejev on Vene Teatri näitleja ja lavastaja. Kuigi Garejev oli varem toonud lavale mitmeid väiksemaid projekte trupiga Drugoi Teatr, Vene Teatri stuudio noortega ja rühmitusega Audiokinetica, oli Vene Teatris esietendunud „Vaenlane“ tema esimene suurem lavastus ja ühtlasi diplomitöö, mis tõi talle 2016. aastal Eesti Teatri aastaauhinna. Vene Teatris on Garejev toonud välja veel Eugène Ionesco tragifarsi „Sonimine kahele“, Eesti 100 teatrisarja „Sajandi lugu“ raames valminud lavastuse „Tuleb / Ei tule. Eesti 100 aasta pärast“ ja Jaroslava Pulinovitši näidendi „Charoni koor“. Tallinna Linnateatriga on Garejev varem kokku puutunud näitlejana, tehes kaasa Tšehhovi „Kirsiaias“, mille tõi lavale Elmo Nüganen.

Lavastuses astuvad üles Egon Nuter ja Andrus Vaarik. Éric-Emmanuel Schmitti näidendi on tõlkinud Margus Alver. Lavastab Artjom Garejev (Vene Teater), kunstnik on Rosita Raud (NUKU Teater), valguskujundaja Teet Orupõld, operaator Nikolai Alhazov (Vene Teater) ja videokujundaja Lauri Urb.