Uudisvoog

3. oktoobril esietendub Tallinna Linnateatri 56. hooaja esimene uuslavastus

Uudised - 25.09.2020

3. oktoobril esietendub Hobuveskis Tallinna Linnateatri 56. hooaja esimene uuslavastus „Vanja“, läti armastatud lavastaja Māra Ķimele adaptsioon Anton Tšehhovi klassikalisest näitemängust „Onu Vanja“.

 

Māra Ķimele on Tšehhovi näidendi “Onu Vanja” tegevuse toonud tänasesse päeva ning maamõisast on saanud põllumajanduslik perefirma. Tegelikkuse ja soovunelmate ületamatud vahemaad ning vaatenurkade kontrastid jõudeelu ja töörügamise või linna- ja maaelu vahel kõnetavad aga sama teravalt kui sada aastat tagasi. Tšehhovi looming ei aegu, lubades tekitada lõpmatuid tähenduste kihte ja paralleelselt tekstile mõelda midagi täiesti muud.

 

Māra Ķimele sai hariduse Moskva Teatriinstituudist (tuntud ka kui GITIS) legendaarse Anatoli Efrose käe all, kursusekaaslasteks teiste hulgas ka Ingo Normet ja Mladen Kiselov, kes on mõlemad Linnateatris lavastanud. Māra Ķimele töötas aastatel 1969-1990 Valmiera Draamateatris, kus on sündinud tema olulisemad tööd, aastail 1993–2018 oli ta lavastajaks Riia Uues Teatris (Jaunais Rīgas Teātris), luues aeg-ajalt lavastusi ka teistes Läti teatrites ning tehes paar külalislavastust ka Eestis. Kokku on Māra Ķimele loonud üle saja teatrilavastuse, pälvinud kolmel korral Läti versiooni Teatri Aastaauhindade parima lavastaja tiitlist ja pärjatud Läti kõrgeima riikliku auhinna, Kolme Tähe ordeni, neljanda klassi preemiaga.

 

Lisaks viljakale lavastajatööle on Māra ka tunnustatud teatripedagoog. Ta on töötanud paljude näitlejakursustega ja olnud kahe lennu juhendaja (1992 ja 2004), 2021. aasta kevadel lõpetab aga tema teine lavastajate lend. Tema käe all on teiste seas õppinud ka Alvis Hermanis, kelle loomingule oli pühendatud 2018. aasta Linnateatri festival Talveöö Unenägu. See teeb Māra Ķimelest ideaalse lavastaja meie kahe uue näitleja, värskelt lavakooli lõpetanud Simo Andre Kadastu ja Kristiin Räägeli, esimesele tööle teatri püsitrupis. Nende kõrval astuvad lavale Rain Simmul, Sandra Uusberg ja Kaspar Velberg. Lavastuse kunstnik on Reinis Suhanovs, kostüümikunstnik Reet Aus, helikujundaja Lauri Urb ja valguskujundaja Margus Sepman.