Uudisvoog

Uudised RSS

Uus teatriraamat: "Elmo Nüganen. Esimene vaatus"

9. veebruar 2012
"Kuidagi pisitasa hakkas Tallinna Linnateatri koridoridesse ja tubadesse imbuma uudis. Elmo Nüganenil, uskumatu küll, on lähenemas ümmargune, 50. sünnipäev. Veel enam, tal hakkab täis saama kakskümmend aastat selle teatri peanäitejuhina. Kuidas see aeg nii kiiresti läheb, alles me kõik ju olime ...? See nüüd selleks. Äkki tundus lihtsalt väga loogilisena püüda kinni üks hetk, talletada kaante vahele midagi, mis praegu on ja mis on siiani olnud." Nii kirjutab toimetaja Triin Sinissaar uue teatriraamatu "Elmo Nüganen. Esimene vaatus" eessõnas sellest, miks Linnateater võttis kätte koostada ja välja anda uue raamatu. Seekord siis Elmo Nüganeni juubeli puhuks, mis täitus 15. veebruaril.

Raamatu kaante vahel on isiklikud ja emotsionaalsed mõtisklused-meenutused Nüganeni kaasteelistelt: sõpradelt, mõttekaaslastelt, õpetajatelt, õpilastelt. Kolmes varem avaldatud intervjuus võtab sõna ka Nüganen ise. Ilma ajaloolisele ülevaatele või suurele üldistusele pretendeerimata ongi see muljete- ja mälestusterohke teatri-, mitte aga elulooraamat.

Raamat koosneb viiest osast. Esimeses osas kirjutavad Nüganeniga koos töötanud ning tema tegemisi teatriteadlastena jälginud inimesed. Jaak Allik koos Kaarin Raidiga meenutavad Ugala-päevade Elmot. Tuntud vene lavastaja Adolf Šapiro, kelle lavastustes Nüganen on mänginud nii Eestis kui Venemaal, räägib temast kui näitlejast. Teatrikunstnikud Vladimir Anšon ja Andris Freibergs (Riia) ning näitlejanna Jekaterina Gorohovskaja (Peterburg) räägivad Nüganenist tööalaste kokkupuudete kaudu.

Soome kirjandusteadlane ja estofiil, Tammsaare tõlkija Juhani Salokannel mõtiskleb Nüganeni Tammsaare-tõlgenduste üle teatrilaval. Teatriteadlased Ivika Sillar ja Lea Tormis vaatavad Nüganeni loometeele alates lavakunstikooli aegadest. Boris Tuch vaatleb põhjalikult Nüganeni tegemisi Venemaal, mis on aga teemana laienenud rännakuteks ka vaimsetes ruumides.

Teise osa moodustavad kolm põhjalikku intervjuud Elmo Nüganeniga lähedalt Linnateatris koos töötanud inimestelt: näitleja Indrek Sammulilt, Linnateatri muusikajuhil Riina Rooselt ning direktor Raivo Põldmaalt.

Kolmandas osas heidetakse pilk Nüganenile kui pedagoogile – vestlusringide ja kirjutiste kaudu saavad sõna tema õpilased Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikooli XX lennu vilistlased ja XXV lennu üliõpilased.

Neljandas osas räägib Elmo Nüganen endast ise kolme varasemalt ajakirjas Teater.Muusika.Kinos, Teatrielu ’99-s ning Lavakooliraamatus ilmunud intervjuu kaudu.

Viienda osa moodustab Elmo Nüganeni loominguline biograafia – ülevaade tema lavastustest, rollidest, filmidest.

Raamatu on koostanud ja toimetanud Triin Sinissaar, Anu Lamp ja Kalju Orro, kujundanud Angelika Schneider.

Raamat on müügil Tallinna Linnateatris hinnaga 15 eurot, pisut kallimalt saab seda soetada hästivarustatud raamatupoodidest.