Meediakaja

Meediakaja RSS

Nüganeni "Kirsiaed" näitab, et naerda võib kõige üle (Eesti Päevaleht)

10. detsember 2017
Et Elmo Nüganen otsustas "Kirsiaeda" lavastada komöödiavormis, võis Linnateatri publikut üllatada, kuid see oli õnnestunud vahend näitamaks, et mis on meie elu muud kui komöödia!

Palusime ülevaadet eile esietendunud lavastusest kriitikult ja kirjanikult Jelena Skulskajalt.

“Kirsiaed” oli viimane näidend, mille Anton Tšehhov kirjutas. Sel ajal mõtles ta juba vähem kirjutamisest ja rohkem surmast. “Kirsiaed” ei ole ilus sümbol, see on sümbol, mille Tšehhov lõi endale kirstu asemele. Arstina teadis ta väga hästi, mis temast saab, kuid ta tahtis oma surmamõtetele anda komöödiavormi.

Mis mulle Elmo Nüganeni “Kirsiaia” juures meeldis, oli et lavastaja oli kasutanud kõiki võimalusi, mida näidendi tekst annab komöödiaks. Kohati võibolla liigagi - hetkiti liikus lavastus šarži või karikatuuri piirile. Seegi on üks võimalik lähenemine Tšehhovile, šarž inimese elu kohta.

Ranevskaja oli Tšehhovil 37-aastane, ja kui tihti mängivad teatris teda juba elatanud näitlejannad, siis Nüganen oli teda mängima võtnud noore, Sandra Uusbergi. Tema Ranevskaja oli ilus ja ihaldusväärne, ta oleks võinud võtta endale ükskõik millise mehe. Samuti kui kõik lavastavad “Kirsiaeda” kui tragöödiat, ei jätnud Nüganen vahele võimalusi vaatajat naerma ajada. Kuigi mõnedele publiku hulgast võis see olla isegi vastukarva. Kuid mis on meie elu muud kui komöödia, sest me kõik teame ju kuidas see lõpeb!

Kõik tahavad elus midagi - kirsiaeda, kajakat, uut teatrimaja või preemiat… “Kirsiaias” ei saa lõpuks keegi midagi. Isegi kaupmees Lopahhin, kes igatsetud kirsiaia ära ostab, jääb lõpuks üksi. Ta armastab Ranevskajat, aga see sõidab ära Pariisi teise mehe juurde. Samuti jääb üksi vana teener Firss, kõik sõidavad minema ja tema jääb üksi majja. Ranevskaja sai oma raha, et sõita ära Pariisi, kuid samal ajal ta teab, et mees jätab ta maha kohe, kui raha otsa saab. Kõigi unistused täitusid, aga midagi sellest ometigi ei tulnud. Lõpuks ei saa keegi midagi.

Näidendi sümbol on Firss, keda Nüganenil mängis Andrus Vaarik. Väike osa, aga suur näitleja. Firss ongi roll, mida kõik suured näitlejad mängida tahavad. Üksinda majja jäädes ütleb ta: “Mind unustati.” Nii võib öelda meist igaüks igal hetkel.

Nägin, et saalis mõned nutsid, ent naerdi rohkem. Kuid naerdi tagasihoidlikult, et kuidas nii, et me nüüd naerame, kui vaatame tragöödiat. Nüganeni lavastuse parim külg ongi, et ta näitab - kõige üle annab naerda. Kõige üle annab nutta ja naerda, aga Elmo tegi nii, et võib naerda. Paljud asjad said nii selgemaks.


Jelena Skulskaja
Eesti Päevaleht, 10.12.2017