Meediakaja

Meediakaja RSS

Aktuaalse kaamera kultuuriuudised: "Lavale jõuavad noortebänd ja etendus "Veider orkester""

23. september 2015
Tallinna Linnateater ja EMTA kõrgem lavakunstikool koos lavastaja Adrian Giurgea ning helilooja Jarek Kasariga asutasid noortebändi, mis kannab nime "Veider orkester" ning ülehomme jõuab publiku ette ka samanimeline lavastus Salme Kultuurikeskuses. Rodney Acklandi 1930. aastatel kirjutatud noortelugu on toodud tänapäeva ning mõjub oma problemaatikalt vägagi kaasaegselt, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Loo peategelasteks on grupp noori kunstnikke ja muusikuid, kes ühe katuse all elades ja oma loomingulist olemist jagades tahavad maailma endi ümber kaunimaks ja paremaks muuta. 
 
"Ta räägib noorest, I maailmasõja järgsest generatsioonist ajal, mil õhus on tunda II maailmasõja hõngu. Me leidsime sarnasusi praeguse noore põlvkonnaga, sest ka praegu ei tea keegi, mis järgmiseks juhtub. Asjad ei ole tasakaalus," rääkis lavastaja Adrian Giurgea.

Colgate Ülikooli teatriprofessor Adrian Giurgea on varem lavastanud Eestis kaks korda - Vene Draamateatris ning Vaba Lava programmis. Professor hindab praegust tööd lavakooli tudengitega väga kõrgelt. "Nende noortega on Eesti teatri homne kindlates kätes, nemad esindavad tulevikku ja tulevik on helge," märkis ta.

Kuna näidendi keskne tegevus on bändiproov, kutsuti meeskonda helilooja Jarek Kasar, kelle muusika Lavakunstikooli 27. lennu tudengite ja Linnateatri näitlejate elavas esituses loob lavastusele erilise atmosfääri ning seob erinevad stseenid lummavaks tervikuks. Ka lavastuse kunstniku Reet Ausi käekirja tunneb tähelepanelik vaataja kohe ära.

"Eks tal on loomulikult selline väike alltekst ka, mis käib kaasas tänapäevase eluga ja tarbimisühiskonna ja sellega, et kõike on väga palju. Aga see tegelikult tähendab, et need tegelikud väärtused on kusagil mujal," arvas lavastuskunstnik Aus. Tema arvates on lugu küll lihtne noortelugu, kuid räägib olulistest asjadest, mis kõnetavad meid kõiki, olenemata vanusest. "Ja väga ilmekalt ja kaunilt toob Jareki muusika seda välja. Etenduse tipphetked ongi need, kus noored väga kihvtilt esitavad neid tekste, sest ka tekstid on ka väga huvitavad," ütles Aus.

Reet Aus alustab oktoobris tööd Tallinna Linnateatri peakunstnikuna, jätkates ka siin oma tööd keskkonnasäästlikuma eluviisi eestkõnelejana.

"Me hakkame tegema ka tudengitega ühte pikemat projekti kogu Linnateatri kinnistule ja keskkonnaarvutustele ja vaatama, kuidas seda suurt teatrimaja üldse paremini toimivaks ja keskkonnasäästlikumaks muuta," sõnas Aus. 

Vaata Aktuaalse Kaamera videolõiku siit