Meediakaja

Meediakaja RSS

Aktuaalse Kaamera kultuuriuudised festivalist Talveöö unenägu 2014

8. detsember 2014
Teatrifestival "Talveöö unenägu", alapealkirjaga "Tõsised mängud", toob Eesti publikuni uutmoodi teatri Saksamaalt, Prantsusmaalt, USA-st ja Soomest. Festivali kuraatori Paavo Piigi sõnul ei leia programmist klassikalist teatrit nagu Tšehhov ja Shakespeare, vaid tegemist on kaasaegsete ja mänguliste lavastustega, mis räägivad tõsistel ja aktuaalsetel teemadel, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Berliini päritolu loomingulise kollektiivi Rimini Protokolli lavastus "Remote Tallinn" viib publiku seiklema talvisesse linna, seltsiks käsklusi jagav tehisintellekt. 
"See teema, millest ta räägib, on sisuliselt tulevik, et meie ja masinad ja mida tähendab surelikkus sellises maailmas, kus tehisintellekt elab igavesti ja inimene tegelikult ühel hetkel sureb ära. Ta mõtiskleb sellisel teemal läbi peaaegu arvutimänguliku seikluse," rääkis festivali "Talveöö unenägu" kuraator Paavo Piik. 

Varem on samalaadset etendust mängitud Berliinis, Peterburis, São Paulos, Viinis, Bangalores, Avignonis ja Baselis. 

"Remote Tallinna" kaaslavastaja Jörg Karrenbaueri sõnul on tegemist pigem suvise lavastusega ning esimest korda etendub see külmas ja pimedas keskkonnas. Samuti erineb kultuuriti ka publik. Näiteks Indias Bangalores nähti lavastuses hoopis poliitilist dimensiooni. 

"Nende jaoks oli sellel tohutu poliitiline dimensioon, näha 50 inimest kunstiprojekti raames avalikus ruumis ringi liikumas. Sellist reaktsiooni Euroopas ei mõisteta, kuna inimesed on siin kunstiga avalikus ruumis juba harjunud," ütles Karrenbauer. 

Karrenbaueri sõnul on Rimini Protokolli teatrikollektiivi peamiseks huviks igapäevaste nähtuste varjatud küljed. 

"Kus on igapäevaelus teatraalsed hetked või kuidas sa näed asju, mis ümberringi toimuvad. Kui endale raamid panna,  siis avaneb asjadele teistsugune vaade. Kui endale kunstlikud raamid tekitada, siis muutub arusaamine igapäevastest asjadest," arutles Karrenbauer. 

Vaata videoklippi intervjuust Paavo Piigi ja Rimini Protokolli kaaslavastaja Jörg Karrenbaueriga ning pilguheitu "Remote Tallinnale" siit