Sündmused

Sündmused RSS

Ooper "Kindlameelne Argenia"

17. mai 2011

Linnateatri Taevalava võõrustab juuni alguses ajaloolist teost - esimese saksakeelse ooperi kohale kandideerivat "Kindlameelset Argeniat" (Die beständige Argenia). 1680. aastal Tallinnas Johann Valentin Mederi poolt kirjutatud ooperit esitavad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ooperistuudio ja Tallinna Barokkorkester. Lavastaja on Thomas Wiedenhofer, kunstnikud Maarja Naan ja Inna Fleišer, muusikajuht Toomas Siitan.

Ooperi „Kindlameelne Argenia“ (1680) poliitilis-allegooriline süžee räägib lavariikide Traakia ja Lüükia varjus omaaegsest rahusõlmimisest Rootsi ja Taani vahel. Traakia kuningas Lisander vastab Karl XI-le (troonil 1672–1697) ning Lüükia Cleander Taani Christian V-le (valitses 1670–1699). Lavaloos võib leida palju paralleele pärissündmuste ja ajalooliste figuuridega, ooperi kuulus lahingustseen vastab Lundi lahingule 1676. aastal, mida peetakse Skandinaavia ajaloo üheks rängimaks. Kuningliku abielu sõlmimine ooperi lõpul peegeldab Karl XI abiellumist Taani printsessi Christian V õe Ulrika Eleonoraga (ooperis printsess Argenia) 1679. aastal. Vastsele kuningapaarile on ooper ka pühendatud. On arvatud, et pühenduse taga oli autori Johann Valentin Mederi (1649–1719), Tallinna gümnaasiumi (praegune GAG) tollase kantori soov saada endale ihaldusväärne kapellmeistri koht Stockholmi õukonnas.

„Kindlameelne Argenia“ järgib oma aja parimaid traditsioone: siit võib leida rohkesti allegooriat, „kõrge“ ja „madala“ paari (kuninglik armastajapaar ning koomiline teenijapaar), loo kõrghetkeks on barokkooperites armastatud lahingustseen battaglia. Kindlasti oli ta esimene Rootsi riigi aladel loodud ooper ja muidugi ka esimene, mis Eestimaa pinnal kirjutatud ja etendunud. 1680 esitati „Kindlameelne Argenia“ peamiselt gümnaasiumi õpilaste poolt, nüüd on laval Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengid, ning kuigi tollast mängukohta pole teada, ei saa Linnateatri väärikad müürid sellest kuigi kaugel olla…

Lavastus kuulub Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ametlikku programmi ja on ühtlasi üks Tallinna Vanalinna Päevade raames toimuvatest kultuurisündmustest.

Etendused toimuvad Tallinna Linnateatri Taevalaval 3. ja 4. juunil 2011 kell 19.00.

Piletid: 12€, õpilased, tudengid, pensionärid 8€
Eelkooliealistele ei soovitata.

Korraldajad: MTÜ Studio Vocale, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.
Info: 5299117Linnateatri Taevalava võõrustab juuni alguses ajaloolist teost - esimese saksakeelse ooperi kohale kandideerivat "Kindlameelset Argeniat" (Die beständige Argenia), 1680. aastal Tallinnas Johann Valentin Mederi poolt kirjutatud ooperit.