Sündmused

Sündmused RSS

Näitus "Õpetaja Lauri maalid"

4. aprill 2014
Mais on Tallinna Linnateatri kaminasaalis avatud Leonhard Merzini maastiku- ja lillemaalide näitus "Õpetaja Lauri maalid" Tõnis Kipperi erakogust. Näitus on pühendatud teatri- ja filminäitleja, kunstniku ning kirjamehe 80-sünniaastapäevale.


Leonhard Merzin. "Lõuna-Eesti maastik". 1976

Teatri ja filminäitleja Leonhard Merzin sündis 10. veebruaril 1934. aastal Tartumaal Voore vallas Roelas. Ta õppis aastatel 1952-54 Tartu Kunstikoolis ning lõpetas 1969. aastal Viljandi kultuurikooli. Teatritegevust alustas Leonhard Merzin rahvateatrite ja näiteringide näitejuhi ja dekoraatorina. Alates 1957. aastast tegi kaasa Vanemuise teatri koorilauljana. Kokku paarkümmend hooaega näitlejatööd viis teda Ugala, Rakvere ja Vanemuise teatrisse. 
 
Leonhard Merzini viljakas filminäitlejatöö algas 1965. aastal telefilmiga „Külmale maale“, milles ta mängis peaosalist Väljaotsa Jaani. Sellele järgnesid tööpakkumised nii Tallinnfilmilt kui eelkõige Nõukogude Liidu suurtelt stuudiotelt – Lenfilmilt, Mosfilmilt, Valgevene, Moldova ning Odessa stuudiotelt. Suuremat tuntust kogusid kaks filmirolli – vaimulik Mortimer „Vaikses hooajas“ (1968) ja Edgar „Kuningas Learis“ (1970). Eestlaste südameisse on jäädavalt kirjutatud Merzini õpetaja Laur Arvo Kruusemendi filmis „Kevade“ (1969). 
 
Viimastel eluaastatel maalis Merzin lille- ja loodusepilte. Üdini andeka inimesena oli Merzin ka osav sõnasepp, kirjutades lühijutte ("Kaks sõdurijuttu"), näidendeid ("Täiskasvanud") ja luuletusi. Temalt on avaldatud raamat "Ekskursioon filmivõtetele. Mälestusi". 
 
Leonhard Merzin suri 2. jaanuaril 1990 ning on maetud Tartu Raadi kalmistule.
1994 tegi Õie Orav temast portreefilmi "Leonhard".