Sündmused

Sündmused RSS

Festivalikülaline Kusum Gboo

30. november 2006

Kusum GbooTäna teeme juttu festivalikülalisest Kusum Gboo. Esiteks kuulamiseks laul "Haofia" ja külastamiseks nende kodulehekülg.

Nagu eestlased, on ka ghanalased ühtaegu uhked oma pärimuskultuuri üle ja muretsevad samas selle hajumise pärast globaliseeruvas maailmas. „Somu” tähendab kohalikus akani keeles „hoia hästi seda, mis sul on”, kutsudes kõiki aafriklasi üles väärtustama oma rikast kultuuripärandit. Richard Danquah’ ja Stephen Osonu koostöös sündinud lavastuses võib näha nii Richard Danquah’ originaalkoreograafiat kui ka töötlusi erinevatest ghana rahvatantsudest.

Lääne-Aafrikas asuvas Accras, Ghana pealinnas, tegutsev tantsuansambel Kusum Gboo on trupp, mis tegeleb aafrika pärimusmuusika ja tantsuga. Nimi „Kusum Gboo”, mis tuleb kohalikust ga keelest, tähendab sõnasõnalt „pärimus ei sure iial”.

1979. aastal Rahva Kultuuriansambli nime all asutatud trupp on läbi teinud mitmeid muutusi nii repertuaari kui juhtimise osas, kulmineerudes 1991. aastal tantsuansambli taassünniga Kusum Gboo nime all.

Tänu kunstilise juhi Richard Danquah’ jõupingutustele on trupi repertuaaris üle kahekümne seatud koreograafiaga tantsunumbri, neile lisaks esitatakse pärimuslikke tantse Ghanast, Togost, Beninist, Ugandast, Keeniast, Zimbabwest ja mujalt.

Olles tänapäeval üks Ghana menukamaid tantsutruppe, on Kusum Gboo osalenud kultuurifestivalidel nii kodu- kui välismaal. Samuti on ta korraldanud ja läbi viinud õpikodasid ning seminare Ghanas ja Euroopas.

Kusum Gbool on lähedased sidemed Hollandiga, kus nad on käinud korduvalt turneedel ning esindanud Ghanat festivalil nimega Festival Mundial 2001. Samuti on Kusum Gboo esinenud suure menuga Norras, kus ta nimetati 2003. aastal kuumimaks trupiks maailmamuusika ja tantsu areenilt ning kus tantsuansambli etendusi kandis elavas esituses üle skandinaavia televisioon.

Kusum Gboo on välja andnud ka kaks CD plaati – “Akrowasei” ja “Worminba”.

Tantsuansambli Kusum Gboo missiooniks on tutvustada ja arendada aafrika kultuuri, esitades muusikat ja tantse, mis illustreeriksid aafrika pärimuse rikkust, eripalgelisust ja ilu.

Richard Kwakye Danquah kasvas üles Nimas, Accra mitmerahvuselise elanikkonnaga linnajaos, mis õhutas teda pühendama oma elu aafrika väärtuste ja traditsioonide säilitamisele ja levitamisele.

Aastate möödudes süvenes ta üha enam aafrika pärimusmuusika ja –tantsu uurimisse, külastades paljusid Ghana külasid, kus esivanemate traditsioonid olid sügavalt juurdunud. Rahuldumata Ghanas kogutud teadmistega, võttis Danquah ette reise ka Togosse, Benini, Burkina Fasosse ja Keeniasse, kus ta tudeeris erinevaid aafrika tantsu vorme.

Alguses Rahva Kultuuriansambli nime kandnud tantsugrupi etteotsa asus Danquah aastal 1985. Hoolimata oma napist viieteistkümnest eluaastast suutis ta tänu oma põhjalikkusele ja erakordsele energiale trupile uue elu sisse puhuda. Samuti väärtustas ta koostööd kogenumate trupiliikmete ning õpetajate-nõuandjatega.

Lisaks loomingulisele tööle tegutses Danquah aafrika pärimuskultuuri eestvõitlejana, võttes sõna nii kodu- kui välismaises meedias. Hilisematel aastatel töötas ta aafrika muusika ja tantsu õppejõuna Oslos ning korraldas õpikodasid ja seminare mitmetes Euroopa ja Aafrika riikides.

Sel sügisel Danquah suri pärast ootamatut rasket haigust 36-aastasena. See liiga varajane lahkumine oli valus löök nii tema perekonnale Norras kui ka trupikaaslastele Ghanas, kuid Kusum Gboo tegutseb edasi, hoides au sees Richard Danquah’ hindamatut tööd ja väärtustades oma rahva kultuuripärandit.