Lavastused

Ukraina avastamine

Lavastaja:
Anu Lamp
Tulekul!

„Ukraina avastamine” sündis EMTA lavakunstikooli tudengite lavakõne eksamina 2023. aasta kevadel ning etendus koostöös teatriga Ekspeditsioon festivalidel Pidu võõras korteris ja Draama. Kuna nii Linnateatri, Ekspeditsiooni kui Lavakunstikooli tundes on tegemist olulise ja õnnestunud lavatööga, mis võiks jõuda veel suurema hulga vaatajateni, otsustati ühiselt lisada lavastus edaspidi Linnateatri repertuaari, et seda saaks esitada Salme kultuurikeskuse suurel laval.

Peanäitejuht Uku Uusberg: „Ukrainast on praegu ilmselt igaüks palju mõelnud ja selle kohta uurinud, aga julgen öelda, et pärast Anu Lambi ja noorte „Ukraina avastamise“ nägemist olen ma objektiivselt natuke muutunud inimene. Kuna slaavi juhtum on praegu sõja tõttu nii põletav ja lühis elu loogikas nii suur, on enda harimine lihtsalt õige samm. Tänu noorte kokkuhoidvusele ja tehtu põhjalikkusele kasvas minusse lisaks teadmisele ka tunne Ukrainast. Kunstiline otsus selle võimsa rahva lugu muusika, tantsu, kunsti kaudu ava(sta)da laadis teadmise kõrvale ka hinge. See tervik kummitab minus siiani ja ma arvan, et iga eestlane võiks „Ukraina avastamist“ näha.“

 

Kui suur osa Ukraina kultuuripärandist on meile tundmata? Milline on Ukraina identiteet, kust see alguse sai ja kes kõik on seda kujundanud? Kuidas on Ukraina kujunenud riigiks, mis praegusel kriitilisel hetkel Euroopa ajalugu enim mõjutab? Uurisime Ukraina identiteeti ja avastasime paljut. Ukraina ajalugu on püütud maha vaikida, ukraina keelt on keelustatud ja kultuuri kaaperdatud. Ometi on nad püsinud ja püsivad siiani. Me teame, mille nimel ukrainlased võitlevad, aga mille najal? Mille kiuste? Need on küsimused, millest me kava koostades tõukusime. Anu Lambi juhendamisel süüvisime Ukraina kultuuripärandisse ja koostasime leitust oma valimiku.

XXXI lend

Mida saame meie, pealtvaatajad, teha vägivalla vastu? Meil ei ole teist teed, kui ennast harida, et mitte lasta kurjal end eksitada.

Anu Lamp

 

 

Fotode autor: Grete Lepp

Lavastaja

Anu Lamp

Liikumisjuht

Eve Mutso

Muusikajuht

Riina Roose

Valguskunstnik

Emil Kallas

Esietendus

31. jaanuar 2024

Lavastus etendub EMTA Lavakunstikooli, Tallinna Linnateatri ja teatri Ekspeditsioon koostöös.

Osades

Markus Andreas Auling

Karl Birnbaum

Richard Ester

Lauren Grinberg

Hanna Jaanovits

Laurits Muru

Hele Palumaa

Herman Pihlak

Kristina Preimann

Kristin Prits

Emili Rohumaa

Alice Siil

Juhan Soon

Astra Irene Susi

Rasmus Vendel

Edgar Vunš

Etendused

jaanuar 2024

K 31.01
19:00
Salme Kultuurikeskuse suur lava.

veebruar 2024

N 01.02
19:00
Salme Kultuurikeskuse suur lava.
T 27.02
19:00
Salme Kultuurikeskuse suur lava.
K 28.02
19:00
Salme Kultuurikeskuse suur lava.
N 29.02
19:00
Salme Kultuurikeskuse suur lava.