Teisipäeval, 24. jaanuaril kell 16.00 toimub Teatrisõprade klubis Ööülikooli avalik salvestus, kus kõneleb füüsik Tiit Lukki teemal "On või ei ole".

Kõik huvilised on oodatud kuulama!

On või ei ole’ proloog:
Koolis raiutakse meisse teadmine, et 1 + 1 = 2. Teadlased võivad aga teile kinnitada, et meid ümbritsevas maailmas pole üks pluss üks mitte kunagi kaks. Meie „koolitarkus“ kehtib eranditult vaid täiesti tardunud staatilises keskkonnas. Loodus ja ühiskond on aga dünaamilised kuni kõige sügavamate kihtideni. Näiteks üks emarebane pluss üks isarebane võib olla viis rebast. Meid ümbritsevas maailmas toimuvad sünd ja surm ning lakkamatu muundumine, mille kestel õunaõie südamikust ilmub sügiseks punapõsine õunakaunitar, mis aga järgmise suve alguseks moondub õunakastis inetuks mädaseks lögaks. Seega isegi üks ei võrdu ühega. Juba Herakleitos (umbes 535 eKr – 475 eKr) püüdis oma õpilasi veenda, et ühte ja samasse jõkke ei saa kaks korda astuda.

Eestlased pidavat olema üks kõige ateistlikum rahvas Euroopas. Vaid 28% eestlastest usub Jumala olemasolu. Oma 25-aastase ülikooli loodusteaduste õppejõu kogemuse põhjal julgen väita, et selline tulemus on saadud suuresti tänu „koolitarkusele“. Tulemuseks on, et enamik inimesi pole kokku puutunud maailmas trükirekordeid omavate raamatutega nagu Piibel, Koraan vms, mis on ajanud oma loendamatud siirded argikeelde, ilukäsitlusse ja moraali ning mida juba vaid kultuurilistel põhjustel peaks iga haritud inimene üldjoontes tundma. Vastasel juhul osutub ta võimetuks vähegi sügavamalt mõistma nii kujutava, kirjutava kui ka häälitseva kunsti maailma tippteose id, ajaloos toimunut ja tänapäeval toimuvat.

Eri küsimus on, kas inimene peaks Jumalat uskuma ning kas koolikursus peaks sisaldama ehk ka usundiõpetuse. Vastuse otsimine neile küsimustele ongi eelseisva loengu teemaks.