Tallinna Linnateatri lavale on jõudnud Laura Jaanholdi värske tõlgendus legendaarse Rootsi näitekirjaniku August Strindbergi näidendist „Preili Julie“. Strindbergi näidendi kirjutamise ajast on möödunud pea 130 aastat. Siiski on tekst jätkuvalt teatrite repertuaarides üle ilma ja kõnetab kahtlemata ka meie kaasaega – ehk isegi teravamalt, kui julgeksime esialgu arvata.

Inimestevahelised psühholoogilised mängud, vangistavad sotsiaalsed kihistused ja võimusuhete ärevad kompamised nende sees näitavad, et inimene kui selline on endiselt samasugune vigane loom, nagu ta oli 19. sajandi lõpul (ja loomulikult juba varem). Mõni õppetund on ehk läbitud, kuid pole puudust neist, mida tuleb jätkuvalt ja jätkuvalt üle korrata. Äkki lõpuks õnnestub iseendast aru saada?

Neljapäeval, 8. märtsil kell 16.00 koguneme Linnateatri Teatrisõprade klubisse, et vahetada veidi mõtteid teemal „Strindberg, naisküsimus ja darvinism 21. sajandil“. Arutame Strindbergi „Preili Julie“ ajatust, kaalume teksti tugevusi ja nõrkusi, analüüsime selle kurikuulsa naistevihkaja lähenemist naiskarakteri loomisse, uurime trupi käest loomeprotsessi kohta ja asetame lavastuse laiemasse sotsiaalsesse konteksti. Kui kaugele on inimene oma arengus jõudnud? Mil määral oleme endiselt loodusseaduste vangid ja mil määral me ise keskkonda oma seaduste järgi ümber kohandame? Ja kuidas on ikkagi lood moraaliga meie relatiivsust rõhutaval dilemmadest tulvil ajastul?

Kohal on lavastaja Laura Jaanhold, dramaturg Paavo Piik, peaosatäitja Ursula Ratasepp ja külalisena Aet Kuusik Feministeeriumist.

Sissepääs on kõigile huvilistele prii. Majja pääseb teatri peauksest.