Näitus avatakse esmaspäeval, 24. septembril kell 16.00.

Näitleja Tõnu Tammel on Tallinna Linnateatri ajaloos täita oluline roll. Ta viibis 1965. aastal teatri sünni juures ning kuulub ühes lavakunstikateedri II lennuga teatri asutajaliikmete sekka. Ühtlasi töötas Tõnu aastaid Noorsooteatris näitlejana. Ka praegu seob teda teatriga tõsiasi: siin töötab tema tütar Elisabet Reinsalu. Lisaks näitlemisele on Tõnu tuntud kui isehakanud maalikunstnik ning kujutavas kunstis spetsialiseerunud küllalt salapärastele, kuid sealjuures imekaunitele taimedele – orhideedele.

Orhideede maalimiseni jõudis Tõnu Tamm täiesti juhuslikult – õigupoolest pole ta kunagi joonistamist ega maalimist õppinud. Pärast teatrikooli lõpetamist kinkis Edgar Valter Tõnule õlivärvikasti ja ütles: „Noh, poiss, hakka peale!“ Ühel päeval pärast seda sündmust hulkus Tõnu metsas ning leidis eest põnevad lilleõied, mida ta varem polnud märganud. Tühi piimapudel vaasiks kaasas, korjas ta punditäie salapäraseid lilli ning võttis need uhkelt endaga kaasa. Hiljem nägi Tõnu pealinnas Jaan Eilartit ning näitas talle oma saaki lootuses, et looduskaitsjast taimegeograaf lilled ära tunneb. Tõnu suureks üllatuseks muutus aga Jaani nägu tulipunaseks – selgus, et tegemist oli looduskaitse all oleva orhideeliigi esindajatega. Nii määras Jaan Tõnule karistuseks maalida üles kõik 36 eesti orhideeliiki. Trahv on tänaseks ammu tasutud.

Lisaks õitele tunneb Tõnu huvi ka nende saladuslike taimedega seotud mütoloogiliste uskumuste vastu. Tema unistuseks on koostada album, kust võiks lugeda vanade eestlaste uskumusi, sest huvitavaid teadmisi ning müstilisi arvamisi on orhideesid uurides kogunenud küll.

Ott Arderi luulereale viidates kutsub Tõnu üles kõiki näituse külastajaid metsa minema, et avastada seal peituvat ilu – seda muidugi looduskaitse all olevaid taimi puutumata. Ent metsas on palju imelist ja erilist ning vahel võib seal kohtuda põhjusega, mis viib suurte tegudeni või sootuks uue kutsumuseni – olgu viimase tõestuseks see näitus.