Legendaarne Londoni teater Globe mängib Eestis “Hamletit” 

Londoni teater Globe mängib Shakespeare’i 450. sünniaastapäevale pühendatud ülemaailmse ringreisi käigus William Shakespeare’i “Hamletit” 16. mail kell 17.00 Tallinnas, Linnateatri Lavaaugus, ning 17. mail kell 19.00 Tartus, Vanemuise suures majas.

23. aprillil 2014 möödub 450 aastat meie kultuuriruumi legendaarseima näitekirjaniku, William Shakespeare’i sünnist. Selle tähistamiseks võttis Londonis asuv Shakespeare’i koduteater Globe endale ennenägematu ülesande – tuua lavale “Hamlet” ja mängida seda siis kõigis maailma riikides. Näidendi lavastajad on Globe’i kunstiline juht Dominic Dromgoole ja Bill Buckhearst. Shakespeare’i kõige pikemast näitemängust valmib dünaamiline, kaks ja pool tundi kestev lavastus, mida trupp on võimeline mängima kõikjal, suurtest teatrimajadest kuni külaväljakuteni. Näitlejad rändavad lennukite, rongide, laevade, autode ja bussidega läbi seitsme maailmajao ning annavad etenduse 205 eri rahvale. 

„Kuus kõige lihtsamat sõna inglise keeles on „To be or not to be“ („Olla või mitte olla“). Vaevalt, et leidub maailmanurka, kus neid sõnu poleks tõlgitud. Isegi need, kes inglise keelt ei valda, tunnevad need sõnad kõla järgi ära ning hüüatavad: „Shakespeare!““ (Peter Brook)

Algupärane Globe’i teater ehitati 1599. aastal Thamesi jõe kaldale ning truppi, kes kutsusid end “Lord Chamberlaini meesteks”, kuulus näitleja ja näitekirjanikuna ka William Shakespeare. Puidust hoone põles maha 1613. aastal ja ehitati aasta hiljem uuesti üles, kuid suleti puritaanide survel 1642. aastal ja hiljem lammutati. 1970. aastal asutas ameerika lavastaja ja näitleja Sam Wanamaker fondi Globe’i taastamiseks. Tema missioon võttis aega üle kahekümne aasta, kuid lõpuks õnnestus alustada ehitust kunagisele teatrimajale lähedases asukohas ning 1997. aastal avas ümaravormiline Globe oma uksed publikule algupärasele võimalikult lähedasel kujul.  Avatud katusega teatris antakse etendusi maist oktoobrini ning tegijad on pööranud hoolikat tähelepanu sellele, et oldaks truu Shakespeare’i ajastule – lavastused toimuvad päevavalges, muusikat teevad akustilised instrumendid, samuti peetakse eheduse nõudest kinni kostüümide ning lavastuse- ja mängustiili osas. 

Globe’i lavastused on Elizabethi-ajale omaselt vahetud, õhulised, vaimukad ja plastilised. Sageli jõuab Eestisse külalisetendustena just avangardsem pool maailma teatrist, seevastu Globe’i tõlgendus „Hamletist“ annab võimaluse teha rännaku ajas tagasi.Tähelepanu väärib ka „Hamleti“ trupp, kuhu on valitud tõeliselt paljurahvuseline seltskond, kes kõik tegevad briti teatriruumis. Hamleti rolli mängivad Ladi Emeruwa või Naeem Hayat, teistes rollides Keith Bartlett, John Dougall, Phoebe Fildes, Miranda Foster, Beruce Khan, Tom Lawrence, Jennifer Leong, Rawiri Paratene, Matthew Romain ja Amanda Wilkin. 


Lugu elu suuri vastuseid otsivast Taani printsist, kes leiab end vaagimas kättemaksu oma isa mõrva eest, on Eestis väärikal arvul lavastatud – Priit Võigemasti tõlgenduses on see ka praegu Tallinna Linnateatri repertuaaris. Globe’i külalisetendus lisab aga vaataja „Hamleti“-pagasisse elamuse sellest näitemängust autori kaunis emakeeles.

Etendus kestab 2 tundi ja 45 minutit, ühe vaheajaga. 

NB! Tallinna etendus toimub vabas õhus, soovitame panna end soojalt riidesse. 

Tallinna ja Tartu etendustel on eestikeelsed subtiitrid. 

Piletid Globe’i “Hamleti” etendustele Eestis on müügil Piletimaailma ja Piletilevi müügikeskkondades alates 1. aprillist, samuti Linnateatri ja Vanemuise teatri kassades. Piletihinnad jäävad vahemikku 20-30 eurot.

Põhjalikumalt Globe teatri, ringreisi ja “Hamleti” lavastuse kohta leiate Globe’i kodulehelt www.shakespearesglobe.com.

Meediakaja

Eesti teatripubliku huvi Globe'i "Hamleti" maailmaturnee etenduste vastu on olnud suur, 4.04.2014
Елена Скульская: «TO BE, OR NOT TO BE» будут решать в Таллинне, 4.04.2014, Rus.err.ee