Ole Rohkem: Talveöö Unenägu ehk teater kui plaan B

Kas oled vahel mõelnud, mis tunne on kassiiril pärast 10tunnist tööpäeva Sulle naeratades kassalindil olevad tooted läbi piiksutada? Või õpilasel, kes ühel päeval avastab enda jaoks jumala? Või hoopis loomaaiatöötajal, kes lõvisid ja krokodille toidab?

Kahtlemata mõtleme vähemalt alateadvuses teiste inimeste, kellega kokku puutume, rollidele. Detsembris toimuv Tallinna Linnateatri festival „Talveöö unenägu” püüabki sel aastal asetada vaatajad hoopis kellegi teise olukorda.

Tallinna Linnateatri rahvusvahelist teatrifestivali „Talveöö unenägu” korraldatakse juba üheksandat korda. Tava kohaselt toimub üritus igal teisel aastal alates aastast 2000, mil festivalitraditsioon Linnateatri kolimisega uude majja alguse sai. Sel aastal võõrustab jõulueelne Tallinn detsembrikuu alguses teatritruppe Lõuna-Aafrika Vabariigist, Lätist, Leedust ja Venemaalt, kus trupid lisaks etenduse andmisele ka ise kohapeal teiste riikide etteasteid nautima ja inspiratsiooni ammutama jäävad. „Talveöö unenägu” on küll väike festival, kuid pakub võimalust näha head rahvusvahelist teatrit oma koduõuel,” ütles Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa. Selle aasta festival toimubki 5.-10. detsember Tallinnas.

Etendus kui teise kingades olemine

2016. aasta põhiprogrammi kuulub mitu põnevat teost, sealhulgas näiteks Lõuna-Aafrika Vabariigist külalisetendusena tulev „Näitus B” (Exhibit B), mis üllatab vaatajaid oma vastuolulisuse ja intriigsusega, võttes teemakäsitluseks 100 aastat tagasi toimunud inimloomaaiad, kuhu kaasatakse inimesi meie kõigi keskelt. Publikut ootab etendus, mille installatsioonid on eraldi ruumides, kuhu sisenetakse ükshaaval saamaks vihjeid erinevatest rassistlikest ajaloosündmustest. Etendusse on peenelt pikitud ka hiljutisemad intsidendid.

Leedust saabuv teatritrupp etendusega „Head päeva!” toob vaatajani läbi ooperiprisma päeva supermarketis, kus helideks ja muusikaks ongi sõna otseses mõttes igapäevane poeskäik – viisakusväljendid, surisevad päevavalguslambid ning monotoonselt „piip-piip” tegev kassaaparaat registreerimas igat toodet. On see supermarketi ooper või hoopis kriitiline suhe kapitalismi läbi huumori, paradoksi, iroonia ja paroodia? Vastus selgubki kohapeal.

„Talveöö unenägu” ei ole lihtsalt teater – see on sümbioos maailmaklassi lavastustest, tõeliselt mõtlemapanevast talveõhtu kultuurist ja jõuluootuse kvaliteetmeelelahutusest. Sel korral on pileteid etendustele rohkem kui eelneva aastate festivalidel ning loodetavasti leiavad kõik teatrihuvilised midagi oma maitsele. Festivali tutvustus, piletiinfo ja lavastuste lühikirjeldused on leitavad aadressil www.festival.linnateater.ee. Piletid on kõigile huvilistele saadaval Linnateatri kassas ja Piletilevi müügipunktides.

Pimedatest talveõhtutest on mõistlik võtta maksimum – miks mitte panna ennast korraks kellegi teise olukorda ja edaspidi ka näiteks lihtsat igapäevast poekülastust hoopis teistmoodi tunnetada? Teater on kunst. „Talveöö unenägu 2016” on kunst mõista teisi.

Ave Annuk
Ole Rohkem, 15.11.2016