Uudisvoog

Uudised RSS

Tallinna Linnateater osaleb oma lavaga Arvamusfestivalil

8. juuni 2015
15. augustil on Paides Arvamusfestivalil avatud Tallinna Linnateatri lava, kus kutsutakse kaasa mõtlema teemadel kultuur ja alkohol, kultuur ja sotsiaalne vastutus ning moodsate ja traditsiooniliste peremudelite kujutamine teatrilaval. 

Arvamusfestivali blogis räägib Linnateatri lava üks eestvedajatest, Paavo Piik, eesootavatest plaanidest:

“On ju teatris töötades oht, et kapseldud oma mulli ja kaob ära kokkupuutepunkt väljaspoolse maailmaga,” põhjendas Piik, miks ta koos teiste ala eestvedajate Henrik Kalmeti ja Veiko Tubinaga Arvamusfestivalile tuleb. Mehed soovivad huvitavate teemapüstitustega tõmmata rohkem kultuuritegijaid avalikku arutellu ning käsitleda teemasid, mis puudutavad kunsti ja ühiskonna vahekorda. “Ideaalis on ju ka teater omamoodi arvamusfestival, eri väärtuste põrkumise ja arutamise plats. Eelkõige ootame aga hasartseid ja meeleolukaid jutuajamisi,” sõnas Piik. 
 
Linnateatri ala tasub otsida festivali teisel päeval, 15. augustil. Päev algab seal värskete uudistega – näitlejad teevad varajaste ärkajate eest ära hommikuse lehe-, Facebooki- ja internetisirvimise, lugedes ette olulisemad hetkeuudised ja kommenteerides kuumemaid teemasid sotsiaalmeedias. Kohale tasub tulla varakult, sest pakutakse ka kohvi ja kooki. 
 
Arutelus “Kultuurialkohol. Alkoholikultuur” räägitakse kunsti ja alkoholi seostest ning uuritakse, kas näitleja olemiseks peab alkoholi tarbima ning kas kultuuri peaks rahastama läbi sõltuvusaktsiiside. Oma kogemustest alkoholiga ning alkoholireklaamides osalemise eetilisusest räägivad Eesti meesnäitlejad. 
 
“Kultuur on alkoholiga seotud muuhulgas rahastamise ja alkoholireklaamides osalevate näitlejate kaudu,” ütles Piik. “Tahame koos aruteludes osalejatega tekkinud pilti veidi mõtestada.” 
 
Puudutatakse ka teatri ja loojate vastutust – mil määral käivad kunstitegemine ja sotsiaalne vastutus kokku ja mil määral on nad eraldi. “Eesti teater traditsiooniliste pereväärtuste kaitsel” küsib dramaturgidelt ja teatrikriitikutelt, kas kärgperede ja samasooliste ühenduste kujutamine laval on kõlbeline. Kui mujal maailmas juhtis teater 1990ndatel võitlust selle nimel, et seksuaalvähemusi ühiskonnas aktsepteeritaks, taasetendab Eesti teater kahesaja aasta taguseid mõisa- ja taluperekondade lugusid.
“Sotsiaalne vastutus for dummies”, esitab küsimusi meediaekspertidele. Kuidas saada hoolivaks kunstnikuks? Millised on võimalikud kasutusviisid tuntusele? Miks üldse ise midagi arvata? 
 
Tallinna Linnateatri ala teemad laupäeval, 15. augustil: 

Hommikused uudised. Linnateatri näitlejad sirvivad kohtivassi kõrvale tänaseid ajalehti ja sotsiaalmeediat. 
Kultuurialkohol. Alkoholikultuur. Eesti meesnäitlejad arvavad alkoholikultuurist.
Eesti teater traditsiooniliste pereväärtuste kaitsel. Dramaturgid ja teatrikriitikud lahkavad Eesti teatrilavade peremudeleid.
Sotsiaalne vastutus for dummies. Kuidas saada hoolivaks ja vastutustundlikuks kunstnikuks?