Meediakaja

Meediakaja RSS

Helsinkin Sanomat: "Tallinna Linnateatri lavastus Armeenia genotsiidist jõuab millegi suureni"

10. veebruar 2015
 Hingematvalt võrratu! Massimõrvast eluga pääsenud noorte lugu puudutab kogu oma tundeskaalaga, kirjutab teatrikriitik Lauri Meri.  

Tallinna Linnateatri lavastus „Koletis kuu peal“, mida mängitakse praegu  külalisetendustena Espoos, on sulaselge ime. Kuidas on nii väikesesse, õrna ja 
intiimsesse lavastusse mahutatud nii tohutul hulgal suuri asju? 
 
Lugu, mida näidendis jutustatakse, on mitmeski mõttes hingekriipiv, aga laval ei loobita toorusi. Peategelasi kujutatakse nii alasti, peaaegu hardalt, et nende mahasurutud ja väljapääsu otsivad tunded tungivad otse vaataja hinge ja võtavad seal kuju.

Armeenia 1915. aasta genotsiid ei ole mõistagi kerge teema. Sellegipoolest aitas näitlejate ja publiku vahele tekkinud side vaatajatel seda läbielamist omaenda taluvusvõimega kohandada.

Lavastus puudutab omal kombel kõiki, kes on kunagi midagi kaotanud. Kuid, mis veel parem, ka neid, kes on kunagi tundnud, et neile on midagi antud. Ameerika autori Richard Kalinoski poolt paarkümmend aastat tagasi kirjutatud näidend jutustab Wisconsini osariigis Milwaukees elavast noorest immigrandist Aramist, kes on oma perefotodelt genotsiidis hukkunud lähedaste näod välja lõiganud, et täita tühjad augud uute nägudega. Selle ülesande täitmiseks muretseb ta endale 1921. aastal lastekodust armeenia 
naise Seta.
 
Püüdlus tervikliku perekonna poole, rahu tegemine minevikuga, õppimine oma kaaslast aktsepteerima ja pisut ka ameeriklaseks olemise tuuma otsingud kestavad paarkümmend aastat. Ja kui see terviklik pilt lõpuks moodustub, on kõik hoopis teisiti kui alguses. 
 
Priit Võigemast teeb uskumatult peenelt väljatöötatud rolli Aramina, kes on pärast kõige kaotamist teinud kindla otsuse hakkama saada, aga kelle pärast vaataja on kohe esimestest hetkedest alates hirmul. Hele Kõrve mängib sama vapustavalt noort ja habrast Setat, kes mõistab peagi, et tema on selle paari tugevam pool.

Armeenia genotsiidist täitub aprillis sada aastat. Selle kohutava teema mainimine oli teinud soomlastest publiku asjatult ettevaatlikuks, aga eestlasi oli neljapäevasel etendusel kohal suurel hulgal. Loodetavasti muudab siin elavate eestlaste kultuurinälg külalisetenduste andmise sagedasemaks ning ühtaegu oleks ka soomlastel jätkuvalt võimalik tänu tõlkele etendusest osa saada.
 
„Koletis kuu peal“ avaldab aga muljet ka ilma tõlketa, näiteks saab seda näha jälle Tallinnas veebruari lõpupoole. 

Lauri Meri