Esmaspäeval, 9. oktoobril kell 17.00 avati Linnateatri Panso saalis Gunnar Vaidla fotonäitus 1971. aastal esietendunud Noorsooteatri lavastusest „Kirsiaed“.

Näitusel saab näha fotosid Adolf Šapiro lavastuse „Kirsiaed“ lavaproovidest ja etendusest, mille jäädvustas Gunnar Vaidla. Teiste seas võib fotodel kohata Linda Rummot, Ants Eskolat, Jüri Järvetit, Mikk Mikiveri, Luule Paljasmaad (Komissarovit) ja teisi legendaarseid näitlejaid. Lisaks Vaidla fotodele saab tutvuda lavastuse kostüümikavanditega, mille autoriks on kunstnik Mart Kitajev.

9. detsembril 1971. aastal esietendus Noorsooteatris Adolf Šapiro lavastus „Kirsiaed“. Ootused lavastusele ja lavastajale olid kõrged – tegemist oli toonase Riia Noorsooteatri peanäitejuhi esimese tööga väljaspool oma koduteatrit, ühtlasi asus ta esimest korda lavastama Anton Tšehhovi loomingut. Veel siis ei aimanud keegi, et „Kirsiaiast“ saab alguse eluaegne romaan Adolf Šapiro ja eesti teatri vahel, mille viljad on siinsetele lavadele toonud palju õnnestumisi.

Sealsamas, kus Šapiro külalislavastajana oma esimesi samme tegi, oli kohal ka Gunnar Vaidla (1919–2007) – Eesti fotograafia vanaisa. Vaidlat ei nimetata niiviisi põhjuseta – 70 tegutsetud aasta jooksul jõudis ta üles pildistada põlvkonnapikkuse ajaloo ning jäädvustada eesti kultuuriloo pea kõik olulisemad kultuuri- ja spordisündmused ning –inimesed. Tema taju fotograafina oli äärmiselt täpne, stilistika terviklik ning oskus tabada rollide sügavamaid alltekste märkimisväärne. Nii pole erandiks ka „Kirsiaed“, mida Vaidla fokuseeritud pilk ning haruldane taju igati õnnestunult tabas.

9. detsembril möödub Šapiro „Kirsiaia“ esietendusest 46 aastat. Juhuse tahtel jõuab samal kuupäeval lavale Elmo Nüganeni „Kirsiaed“. Käesoleva fotonäitusega heidame korraks pilgu eelnevasse, et siis suunata see taas eesolevasse. Vaataja ees on fotod omamoodi tähiseks tõusnud lavastuse lavaproovidest ja etendusest, lisaks ka Mart Kitajevi loodud kostüümikavandid.

Näituse koostasid Kalju Orro, Elmo Nüganen, Kustav-Agu Püüman, Reet Aus, Siim Vahur, Katre Rohumaa ja Helen Männik.

Täname: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum