Koostöös teatrifestivaliga Kuldne Mask


Vene päritolu kirjandusklassiku, filmilavastaja ja -stsenaristi Vassili Šukšini jutustuste põhjal valminud Alvis Hermanise lavastus portreteerib muust maailmast äralõigatud Siberi küla elanikke, kes otsivad oma identiteeti kaasaegses maailmas. Need on lood nii-öelda „levist väljas” inimestest, kel puudub kontakt ülejäänud ühiskonnaga ning kes mõtisklevad sageli elust ja surmast, saatusest ja juhustest, kommetest ning ajaga kaasa minemisest. „Šukšini jutustused” kubiseb nostalgiast, soojast huumorist ning irooniast, ent, nagu elus ikka, ei puudu ka kõige lihtsamate inimeste elust killuke traagikat.

Proovide käigus külastas Alvis Hermanis ühes näitetrupiga Altaid, Šukšini kodukanti, et kirjaniku loodud prototüüpidega lähemalt tutvuda. Selle tulemusel näeme laval Siberi elanike elusaid portreesid. Näitlejad kujutavad küll vene küla elanikke, ent jäävad samas ise suurlinna nüüdisasukateks. Nii kohtuvad lavastuses kaks erinevat maailma, kes avastavad, et neil on palju ühist. 


Alvis Hermanis:
„Ma mõistsin, et on vaja välja valida mingi väga venepärane materjal, mis võimaldaks mul endal inimeste kohta midagi uut teada saada. Mulle meenusid Šukšini filmid, mida olin lapsepõlves näinud. Ma lugesin tema jutustusi ja olin hämmastunud, kui lihtsad ja targad need on."


Auhinnad

Parima draamalavastuse suurvormi, parima kostüümikunstnikutöö ning parima meesosatäitja (Jevgeni Mironov) preemia festivalilt Kuldne Mask Venemaal, 2010